مرکز مطالعات شيعه
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
Thursday 04 June 2020 - الخميس 12 شوال 1441 - پنج شنبه 15 3 1399
 
 
مجموعه کتب
 
 
 
 
 
 
كتابخانه بزرگان دین
 

کتابهای حضرت امام خمینی ره

کتابهای شهید مطهری ره

کتابهای حجه السلام قرائتی

کتابهای آیت الله جوادی آملی 

کتابهای آیت الله مکارم شیرازی

 
 
 
 
 
فرقه هاي نوظهور
 
 
 
 
 
 
نمایش مطلب
 
 • تقويم بهائي نشان از خرافه گرايي در بهائيت  
 • 1391-10-05 17:28:0  
 • تعداد بازدید : 72   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • تقويم بهائي نشان از خرافه گرايي در بهائيت
  »فَبَشِّرْ عِبَادِ ﴿17﴾ الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِکَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِکَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ ﴿18﴾ » زمر(39)، آيه 17 و 18
  »پس بشارت بده بندگان را آنان که (همه) سخن(ها) را مي شنوند ،سپس بهترين ...
  خرافه چيست ؟
  با نگاهي به اظهارنظرهايي که از سوي اهل نظر مي شود ، مي توان ادعا کرد که آنان تلقي واحدي از اين مفهوم ندارند و هر يک به تناسب پايگاه فکري و فرهنگي خود، جغرافياي معنايي خاصي براي آن درنظر مي گيرند و مصاديق متفاوتي براي آن بر مي شمرند. با اين حال مي توان تضاد با علم و غير عقلاني بودن را مهم ترين معياري دانست که در تشخيص خرافه تقريبا همه بر آن اتفاق نظر دارند. بدعتها و توسل به اسبابي که نه آموزه هاي ديني و نه عقل بشري و نه علم آنها را موثر در جريان امور مي داند و تاثير داشتن آنها ريشه در قوه وهم و خيال دارد، ازجمله روشن ترين مصاديق خرافه گرايي است. در هر حال شايد بتوان " خرافه" را التزام قلبي و عملي به چيزي دانست که هيچ دليلي بر آن وجود نداشته باشد. ضعف بينش و جهالت مهم ترين عامل خرافه گرايي در جامعه است. در اين ميان گاه شياداني با سوء استفاده از احساسات و عواطف مذهبي مردم، بر مرکب جهل آنان سوار مي شوند و گاه دشمنان خارجي نيز براي انحراف جامعه از مسير درست به بهره گيري از روشهاي نرم و خزنده روي مي آورند و جريانهاي انحرافي هم چون ادعاي نيابت يا ارتباط با  امام زمان (عج) يا عرفانهاي دروغين و ... را ترويج مي کنند که مي توان بهائيت را نمونه  تاريخي اين فرقه سازي هاي استعماري دانست. اما زمينه همين فريب خوردن ها نيز، ضعف بنيانهاي معرفتي و کاستي تربيت عقلاني و نقص خردورزي است. البته در برخي اوقات عوامل ديگري هم چون سرخوردگي هاي اجتماعي يا خانوادگي نيز سبب کشيده شدن افراد به مسائل موهوم و خرافي ميشود.
   بهائيان عدد 19 را مقدس مي دانند، تعداد ماههاي سال نزد آنها 19 مي باشد و هر ماه را 19 روز مي دانند. علي محمد باب که خرافه گرايي در آثار او مشهود است بسياري از نام گذاري ها را بر اساس حروف ابجد و اعداد تنظيم ميکرد ازجمله حروف " حي " که اولين فريب خوردگان او هستند و يا وقتي جانشين براي خود تعيين کرد فردي را که نام او معادل با نام" وحيد " است يعني " يحيي صبح ازل " برادر حسنعلي نوري را مطرح کرد و بسياري موارد ديگر. اين خرافه گرايي به ميرزا حسينعلي بهاء هم سرايت کرده و او هم چنين افضاتي دارد ازجمله : در کتاب اقدس ص41 مي گويد: " تجديد کردن اثاث خانه در هر 19 سال بر شما واجب است. " اين خرافه گرايي در بهائيت که به شکل هاي مختلف رايج است باعث شده تا نوعي بي هويتي و بي مليتي در بهائيت شکل گيرد.
  تقويم اختراعي بهائيت که بر هيچ يک از مباني علمي و نجومي سازگار نيست از همان خرافه گرايي هاست که توسط علي محمد باب مطرح شد و از سوي ميرزاحسينعلي بهاء نيز مورد پذيرش واقع گرديد و جزئي از آموزه هاي بهائيت درآمده  حال آنکه  در تمام اديان الهي يک سال به دوازده ماه تقسيم شده است.
  خداوند در آيه 35 از سوره توبه تصريح مي کند :" ان عدة الشهور عند الله اثني عشر شهراً " شماره ماههاي سال نزد خداوند، دوازده ماه است .
   چرا بعضي افراد ادعاهاي باور نکردني و خرافي را مي پذيرند؟
  - ضعف در نحوه درست انديشيدن
  - ضعف تعهد عقلي در پذيرش باورها
  - گرفتار آمدن در بن بست اعتقاد و تسلسلها
  - ارزش پائين تفکر انتقادي و عدم مهارت در به کارگيري آن
  - پايين بودن ارزش دانايي و معرفت
  - فقدان اراده دليل خواهي و استفاده از دليل
  - زيستن بي خبرانه در يک پارادايم و فضاي فکري بسته  و تشکيلاتي
  - مشوش و مغشوش بودن عرصه شناخت
  - مواجهه غيرمستقيم و وراي حجابها با حقايق
  - ناتواني عمومي در سنجش باورها و معتقدات
  - ترس از بازنگري و سنجش باورها و اعتقادات
  - کم اهميت شمردن باورهاي موجه و صدق قضايا
   در قرآن کريم از افکار موهوم و خرافي و باطل با عنوان " غل و زنجير" ياد شده و آمده است : " و يضع عنهم اصرهم و الاغلال التي کانت عليهم " اعراف/157
  پيامران آمده اند تا فرد و جامعه را از اسارت قيد و بندهاي ساختگي آزاد کنند. چنانکه در اين آيه اشاره شده است، خرافه زدايي و زدودن قيد و بندهاي مرسوم خرافي و افکار پوچ و باطل جاهلي، يکي از کارکردهاي انبياي الهي به عنوان مصلحان جامعه بشري، شمرده شده است. پيامبراني که مي خواستند با آموزه هاي وحياني و الهامات رباني و سروش غيبي، غبار از رخ عقل و وجدان بشر برگيرند و قوه عقل و خرد انسان ها را شکوفا کنند. چنانکه امام علي (ع) هم در توجيه و تعليل رسالت پيامبران مي فرمايد : " ليثيروا لهم دفائن العقول " انبياء آمده اند تا گنجينه هاي خرد را شکوفا و زمينه بروز داده هاي فطري و موهبت هاي الهي انسان را فراهم کنند. بنابراين سنگ بناي مدنيت، توسعه و تعمق و شکوفايي خرد است و خرافات، قيد و بندي است که مانع شکوفايي ابعاد وجودي انسان ها و جوامع ميشود .

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :
   
   
   
  ليست مقالات
   
   
   
   

  درباره ما | تماس باما  |  نقشه سایت |خبرخوان

  هرگونه کپی برداری ازسایت محفوظ می باشد فقط با ذکر منبع مانعی ندارد