مرکز مطالعات شيعه
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
Friday 22 January 2021 - الجمعة 09 جمادى الثانية 1442 - جمعه 3 11 1399
 
 
مجموعه کتب
 
 
 
 
 
 
كتابخانه بزرگان دین
 

کتابهای حضرت امام خمینی ره

کتابهای شهید مطهری ره

کتابهای حجه السلام قرائتی

کتابهای آیت الله جوادی آملی 

کتابهای آیت الله مکارم شیرازی

 
 
 
 
 
فرقه هاي نوظهور
 
 
 
 
 
 
نمایش مطلب
 
 • جواب سوال:  
 • 1393-10-11 9:29:51  
 • تعداد بازدید : 36   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  

 • سؤال من در مورد تفسير آيه 61 سوره واقعه است. در اين آيه آمده: «و ما مي‏توانيم امثال شما را به جاي شما قرار دهيم و شما را [به صورت‏] آنچه نمي‏دانيد پديدار گردانيم.» لطفاً ضمن تفسير، اگر سخني از چهارده معصوم(ع) در مورد اين آيه وجود دارد، بيان كنيد.

  در آيه 60 سوره واقعه خداوند فرموده است: ما در ميان شما مرگ را مقدر ساختيم و هرگز كسى بر ما پيشى نمى‏گيرد؛ يعنى ما هرگز مغلوب نخواهيم شد واگر مرگ را مقدر كرده‏ ايم نه به خاطر اين است كه نمى‏توانيم عمر جاويدان به شما بدهيم.
  بعد در آيه مورد سؤال مى‏فرمايد: بلكه هدف ما اين بوده است تا گروهى را به جاى گروه ديگر و يا به عبارتى عده‏ اى ديگر را جايگزين شما كنيم و شما را در جهانى كه نمى‏دانيد آفرينش تازه‏ اى بخشيم.
  استدلال در دو آيه فوق چنين است: خداوند حكيم كه انسان‏ها را آفريده - و مرتباً گروهى مى‏ميرند و گروه ديگرى جانشين آن‏ها مى‏شوند - هدفى داشته است. اگر اين هدف تنها زندگانى دنيا بود، سزاوار است عمر انسان جاودان باشد نه اين قدر كوتاه و آميخته با هزاران ناملايمات كه به آمدن و رفتنش نمى‏ارزد. بنابراين، قانون مرگ گواهى مى‏دهد اين جا گذرگاه است نه منزلگاه، پل است نه مقصد. اگر مقصد و منزل بود، بايد دوام مى‏داشت.
  برخى امثال را جمع مَثَل به معناى صفت گرفته‏اند و آيه را اين‏گونه معنا كرده‏اند: ما عاجز نيستيم صفت شما را تبديل كنيم و شما را در صورتى ديگر در روز رستاخيز زنده كنيم؛ يعنى به صورت‏هاى آخرتى. در قيامت برخى از كفار به صورت حيوانات محشور مى‏شوند و مؤمنان در صورت‏هايى نيكوتر از چهره دنيوى محشور مى‏گردند. البته تفسير نخست گوياتر و سازگارتر است‏1.
  ازاين‏رو، در اين آيات، خداوند با منكران معاد و حشر روز رستاخيز احتجاج مى‏كند و مى‏فرمايد: شما كه خلقت اوليه ما را ديده‏ايد و دريافتيد چگونه از نطفه خلق شديد، چگونه خلقت دوباره خودتان را منكر مى‏شويد و متذكر نمى‏شويد كسى كه در آغاز شما را خلق فرمود برايش آسان‏تر است كه دوباره شما را در قالب جديد بيافريند و محشور كند.
  در كافى از امام سجاد(ع) چنين نقل شده است: تعجب است از كسى كه منكر خلقت ديگر مى‏شود در حالى كه خلقت اولى را ديده است.2

  پى‏نوشت:

  1. برگزيده تفسير نمونه؛ ج 5، ص 81 و 82؛ الميزان، ج 19، ص 151 و 152؛ تفسير شريف لاهيجى، ج 4، ص 361 و 362.
  2. تفسير صافى، ج 5، ص 127؛ تفسير روان جاويد، ج 5، ص 133.

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :
   
   
   
  ليست مقالات
   
   
   
   

  درباره ما | تماس باما  |  نقشه سایت |خبرخوان

  هرگونه کپی برداری ازسایت محفوظ می باشد فقط با ذکر منبع مانعی ندارد