مرکز مطالعات شيعه
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
Thursday 09 July 2020 - الخميس 18 ذو القعدة 1441 - پنج شنبه 19 4 1399
 
 
مجموعه کتب
 
 
 
 
 
 
كتابخانه بزرگان دین
 

کتابهای حضرت امام خمینی ره

کتابهای شهید مطهری ره

کتابهای حجه السلام قرائتی

کتابهای آیت الله جوادی آملی 

کتابهای آیت الله مکارم شیرازی

 
 
 
 
 
فرقه هاي نوظهور
 
 
 
 
 
 
نمایش مطلب
 
 • جواب سوال:  
 • 1393-10-11 9:27:23  
 • تعداد بازدید : 34   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  

 • لطفا در خصوص آيه يس و القران الحكيم توضيح فرماييد ؟
  در پاسخ شما دانشجوی عزيز گفته مي شود که ابتدا بايد 3 واژه حم، يس ،قرآن و حکيم ذکر شود و بعد منظور آن بيان شود .
  اين جمله (يس والقرآن الکريم ) 2 آيه از سوره يس مي باشد .
  معناي کلمه يس معلوم نيست نظير : الم ، اله ، کهيعص ، طه ، ن و ...
  اين سوره همانند 28 سوره ديگر قرآن مجيد با حروف مقطعه آغاز مي شود (يا ويس ) و بزرگان در اين باره (حروف مقطعه ) تفاسيري ذکر کردند ولي هيچ تفسيري قطعي نمي باشد .
  يکي از تفاسير معروف يس اين است که کلمه (يس) آن گونه که از روايات و خود قرآن فهميده مي شود رسم پيامبر است وظاهر معني آيه شريفه چنين است .
  اي پيامبر ، قسم به قرآن حکيم که تو از پيامبران هستي .
  در روايات اهلبيت هم مي خوانيم که يس اسم پيامبر است .
  روايت اول : قال الصادق (ع) ياسين اسم رسول الله (صلي الله عليه و آله) و الدليل عليه قوله : انک لمن المرسلين ياسين اسم رسول خدا است به دليل آنکه خداوند در آيه بعد از آن مي فرمايد .
  توتحقيقا از فرستادگان خداوند هستي .
  3- علي ابن جعفر (ع) قال : لرسول الله (ص) : اثني عشر اسما . خمسه منها في القرآن محمد و احمد و عبدالله ويس و نون . حضرت امام محمد باقر (ع) فرمود : براي رسول خدا (ص) دوازده اسم است که پنج تاي آن در قرآن آمده است . محمد ، احمد ، عبدالله و يس و نون .
  مرحوم علامه مجلسي در کتاب بحار رواياتي را جمع و ضبط نموده اند که آل ياسين و آل محمد (عليهم السلام )معني كرداند و ياسين يعني حضرت محمد که درجلد 23 از ص 167 تا 167 آمده است .
  بنابراين اگر از ما بپرسند که معناي مقدس چيست با صراحت مي گوئيم که نمي دانيم و هر که ادعاي هم به معناي اين الفاظ نمايد اشتباه کرده و ادعاي گزاف است اين کلمات رمزي است بين عاشق و معشوق يعني بين خدا و سفير او همان طور که
  مي دانيد هر ارگاني اسراري دارد ارتش اسراري دارد که جزء افراد ارتش آن هم بعضي از آن ها مخفي ديگري نمي داند سپاه هم اسراري دارد که حتي بسياري از سپاهيان نمي دانند بين خدا و سفيرش هم اسراري است که جزخودشان و وابستگان به آنها (ائمه ) کسي از آن ها باخبر نيست آيه (يس) از متشابهات قرآن است .
  و به معناي قسم مي باشد البته خداوند نيازي به سوگند ندارد ولي سوگندهاي قرآن همواره داراي دو فايده است 1- نخست تاکيد روي مطلب 2- بيان عظمت چيزي که به آن سوگند مي شود زيرا هيچ کس به موجودات بي ارزش سوگند ياد نمي کند(2)
  قرآن : کلمه (القرآن ) پنجاه مرتبه در قرآن استعمال شده که در هر مورد منظور همين کتاب شريف است . قرآن در لغت به معناي خداوند است اين واژه درحد آغاز به صورت وصف در موارد اين کتاب آسماني به کار رفته ولي تدريجا علميت پيدا کرده است به زبان ساده تر برادر عزيز مراد از القرآن الحکيم اين است که همين الفاظ و آيات و سوره هايي که خداوند به وسيله جبريل بر پيامبر نازل کرده است مي باشد (3)
  واژه حکيم : لفظ الحکيم در 4 آيه به صورت صفت براي قرآن مجيد آمده است 1- آيه 58 عمران 2- آيه 4 زخرف و آيه 2 يس .حکيم به معناي صاحب حکمت است و توصيف قرآن به آن به لحاظ اشتمال اين کتاب عزيز به معارف يقينها (حکمت نظري ) يا استدلات حکيمانه (حکمت علمي )با هر دو آن ها است (4)
  مرحوم علامه طباطبايي در مورد حکمت بودن قرآن مي فرمايد که حکمت عبارت است از معارف حقيقي و از شرايع و بدعتها و مواعظ (5) (قرآن هم چون در برگفته از معارف حقيقي و فروعات و شرايع و عبارتها و مواعظ است استوار مي باشد به صفت حکيم معرفي شده است )
  نتيجه آن که در آيه کلمه يس آمده است که از حروف مقطعه مي باشد و طبق بعضي از روايات يس اسم پيامبر اسلام است .
  و قرآن هم به معني آيات نازله از طرف خدا بر پيامبر اسلام مي باشد که همين کتاب آسماني است که فقط در دست ما مي باشد و او در آيه به معني سوگند است که نشان از عظمت چيزي است که به آن قسم مي خورند و حکمت قرآن به معناي دو برابر داشتن اين کتاب عزيز به معارف يقينه و ... است منظور آيه : توجه دادن به عظمت قرآن و معرفي قرآن مي باشد که براي اطلاع بيشتر بايد به تفاسير در سوره يس مراجعه مي شود و آيات بعد هم مطالعه شود .
  منابع :
  1- برگرفته از کتاب معارف اسلام در سوره يس آيت الله حسين ظاهري .ج اول و دوم .
  2- تفسير نمونه .ج 18 .ص 316 آيت الله ناصر مکارم شيرازي .
  3- و 4- قرآن شناسي ، آيت الله مصباح يزدي. ص 28 و 58 .
  4- تفسير الميزان .ج 17 .ص 16 ، علامه سيد محمد حسين طباطبائي .
  به نقل از اداره پاسخگويي آستان قدس رضوي

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :
   
   
   
  ليست مقالات
   
   
   
   

  درباره ما | تماس باما  |  نقشه سایت |خبرخوان

  هرگونه کپی برداری ازسایت محفوظ می باشد فقط با ذکر منبع مانعی ندارد