مرکز مطالعات شيعه
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
Thursday 09 July 2020 - الخميس 18 ذو القعدة 1441 - پنج شنبه 19 4 1399
 
 
مجموعه کتب
 
 
 
 
 
 
كتابخانه بزرگان دین
 

کتابهای حضرت امام خمینی ره

کتابهای شهید مطهری ره

کتابهای حجه السلام قرائتی

کتابهای آیت الله جوادی آملی 

کتابهای آیت الله مکارم شیرازی

 
 
 
 
 
فرقه هاي نوظهور
 
 
 
 
 
 
نمایش مطلب
 
 • جواب سوال:  
 • 1393-10-11 9:20:59  
 • تعداد بازدید : 31   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • در كتاب تفسير سوره حمد، امام خميني(ره) در مقدمه از چند نفر به عنوان تفسير كننده واقعي قرآن نام برده، بيوگرافي آنان چيست؟

  در مقدمات تفسیر سوره حمد امام سخنی از مفسران واقعی قرآن نیافتیم ایشان در ابتدای تفسیر سوره حمد میفرمایند : تفسير قرآن يك مساله اي نيست كه امثال ما بتوانند از عهده آن برآيند بلكه علماي طراز اول هم كه در طول تاريخ اسلام چه از عامه و چه از خاصه در اين باب كتاب هاي زياد نوشته اند و البته مساعي آنان مشكور است ليكن هر كدام روي آن تخصص و فني كه داشته اند يك پرده اي از پرده هاي قرآن كريم را تفسير كرده اند آن هم معلوم نيست بطور كامل (باشد) مثلا عرفايي كه در طول چندين قرن (گذشته) آمده اند و (قرآن را) تفسير كرده اند نظير محي الدين (اعرابي) در بعضي از كتابهايش عبدالرزاق كاشاني در تاويلات ملاسلطانعلي در تفسير و (بقيه) آنهائي كه طريقه شان طريقه معارف بوده است تفسيرهائي نوشته اند بعضيشان هم در آن فني كه داشته اند خوب نوشته اند ليكن قرآن عبارت از آنچه كه آنها نوشته اند نيست (بلكه) آنها بعضي از اوراق و پرده هاي قرآن است.
  بنا بر این در صورتی که منظور شما بیوگرافی این چند نفر است ابتدا لازم است متذکر شویم امام افراد یاد شده را به عنوان مفسر واقعی معرفی نکرده اند بلکه در مقام بیان این مطلب اند که حتی افرادی که سخنان دقیق در تفسیر گفته اند به بیان پرده ای از پردهای قران پرداخته اند وتفسیر واقعی قرآن بر کسی مکشوف نیست ودر ادامه هم به این نکته اشاره میکنند که مطالبی که من می گویم نیز نسبت نمی دهم که مقصود قرآن این است بلکه به صورت احتمال صحبت می کنم .
  در هر صورت بیوگرافی افراد یاد شده را را به تفصیل میتوانید در دایره المعارف هایی که در مورد شخصیت های اسلامی نوشته شده بیابید , ذیلا بیوگرافی اجمالی آنان را می آوریم : محی الدین و یا ابن عربی از عرفای قرن هفتم بوده است صاحب کتابهایی همچون فتوحات مکیه و فصوص الحکم. ملا عبد الرزاق بن جمال الدین کاشانی از مشاهیر عارفان قرن هشتم هجری است مطالب تفسیری وی در اثر او تاویل الآیات ویا تاویلات القرآن میتوان یافت . سلطان محمد بن حیدر الجنابذی الخراسانی مشهور به سلطان علیشاه از عارفان وصوفیان قرن چهارده هجری است تفسیر وی بیان السعاده نام دارد . (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها، كد: 6/100110688)

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :
   
   
   
  ليست مقالات
   
   
   
   

  درباره ما | تماس باما  |  نقشه سایت |خبرخوان

  هرگونه کپی برداری ازسایت محفوظ می باشد فقط با ذکر منبع مانعی ندارد