مرکز مطالعات شيعه
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
Thursday 09 July 2020 - الخميس 18 ذو القعدة 1441 - پنج شنبه 19 4 1399
 
 
مجموعه کتب
 
 
 
 
 
 
كتابخانه بزرگان دین
 

کتابهای حضرت امام خمینی ره

کتابهای شهید مطهری ره

کتابهای حجه السلام قرائتی

کتابهای آیت الله جوادی آملی 

کتابهای آیت الله مکارم شیرازی

 
 
 
 
 
فرقه هاي نوظهور
 
 
 
 
 
 
نمایش مطلب
 
 • جواب سوال:  
 • 1393-10-11 9:10:14  
 • تعداد بازدید : 35   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  

 • در سوره صافات آيه 75 تا 148 نام 9 پيامبر آمده است. در مورد 5 پيامبر عبارت «ما اين گونه نيكوكاران را پاداش مي دهيم» آمده است. 3 پيامير تشريعي نوح، ابراهيم و موسي، 2 پيامبر تبليغي هارون و الياس چرا در مورد پيامبران ديگر اسحاق و الياس و لوط و يونس كه تبليغي هستند عبارت «انا كذالك نجزي المحسنين» نيامده است؟

  در پاسخ به پرسش شما دو نکته قابل توجه است :
  1-
  1-در اين گونه موارد هدف قرآن بيان همه مصاديق و افراد نمي باشد بلکه قرآن تنها مي خواهد برخي افراد و نمونه ها و مصاديق را براي درس آموزي به مخاطبانش و تفهيم مطلب و پيامش بيان کند و اگر منطور بيان همه مصاديق بود بايد نام همه انبيا و بندگان شايسته و برجسته برده مي شد که اين کارهم موجب طولاني شدن آيات و زياد شدن حجم قرآن مي شد و هم با برنامه و روش و هدف تربيتي قرآن که اشاره به موضوع و ايجاز در بيان مطالب است ناسازگار بود .
  2- در قرآن به طورفراوان ديده مي شود که عنواني کلي وفراگير که در برگيرنده همه افراد و مصاديق اين موضوع است جانشين ذکر همه افراد مي شود و با اين عنوان کلي و عام بدون جا گذاشتن نام فردي از مصاديق اين عنوان و بدون مفصل کردن مطلب و صرف کردن وقت زياد ،تک تک افراد نيز ذکر مي شوند . در آيات مورد نظر نيز عنوان محسنين ، عنواني عام و کلي است و بدون شک انبيا در راس اين عنوان قرار دارند و از مصاديق قطعي و مسلم آن مي باشند و هر چند نام همه آنها در اينجا برده نشده و عبارت انا کذلک نجزي المحسنين تنها درمورد برخي از آنان به کار رفته است ولي عنوان فراگير محسنين شامل همه آنها مي شود و در ضمن آن ،همه آنها را نام مي برد . شبيه اين مورد ، داستان حضرت يونس –ع- و نجات يافتن او از زندان تاريک شکم ماهي با لطف وعنايت خداوند است و در پايان آيه مربوطه آمده است : فاستجبنا له و نجيناه من الغم و کذلک ننجي المومنين ؛ تعبير مومنين ، عام و کلي است و دلالت دارد که امداد الهي نسبت به بندگانش مخصوص حضرت يونس –ع- نمي باشد و شامل همه بندگان مومن الهي مي باشد . (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها، كد: 1/100105039)

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :
   
   
   
  ليست مقالات
   
   
   
   

  درباره ما | تماس باما  |  نقشه سایت |خبرخوان

  هرگونه کپی برداری ازسایت محفوظ می باشد فقط با ذکر منبع مانعی ندارد