مرکز مطالعات شيعه
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
Thursday 16 July 2020 - الخميس 25 ذو القعدة 1441 - پنج شنبه 26 4 1399
 
 
مجموعه کتب
 
 
 
 
 
 
كتابخانه بزرگان دین
 

کتابهای حضرت امام خمینی ره

کتابهای شهید مطهری ره

کتابهای حجه السلام قرائتی

کتابهای آیت الله جوادی آملی 

کتابهای آیت الله مکارم شیرازی

 
 
 
 
 
فرقه هاي نوظهور
 
 
 
 
 
 
نمایش مطلب
 
 • جواب سوال:  
 • 1393-10-11 9:3:9  
 • تعداد بازدید : 32   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  

 • معناي لغوي و اصطلاحي كلمات معروف و منكر چيست؟

  «كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ تَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ»;آل عمران (3)، آيه 110.؛ «شما بهترين امتى بوديد كه به سود انسان‏ها آفريده شده‏اند [؛ چه اينكه‏] امر به معروف و نهى از منكر مى‏كنيد».
  «معروف» آن است كه عقل و شرع آن را نيك و خوب بداند و «منكر» آن است كه عقل و شرع آن را ناپسند و بد بداند. بنابراين آنچه كه نيك است - اعم از امور فرهنگى، اعتقادى، اقتصادى، عبادى، اخلاقى، سياسى، جسمى، روانى و... - معروف است و كليه آنچه كه ناپسند است، مشمول منكر مى‏گردد. پس امر به معروف، به معناى «فرمان دادن به كار خوب» و نهى از منكر، به معناى «باز داشتن از كار بد» است. بهترين راه براى به دست آوردن مصداق‏هاى معروف و منكر، مراجعه به شرع است. بعضى از معروف‏ها عبارت است از: تقوا، احسان و نيكى، توكل، حسن ظن به خدا، توبه، تلاوت قرآن، شكر خدا، مشورت، دعا، اخلاق نيك، بردبارى، ايستادگى در راه دين، خوف از خدا، انفاق، انديشيدن و تفكر، عفو و بخشش، فرو بردن خشم، جهاد، نماز، روزه و... بخشى از منكرها نيز عبارت است از: كفر، نفاق، دوستى با كافران، ظلم و ستم، خيانت به بيت‏المال، كتمان حق، دين فروشى، بخل، كرنش در برابر دشمن، بد گمانى، دروغ، غيبت، تهمت، ايجاد اختلاف، رياست‏طلبى، حسادت، قطع رحم و... .
  فريضه امر به معروف و نهى از منكر، در همه اديان مطرح بوده است و وجوب آن اختصاص به مسلمانان ندارد. اين حكم در ميان بنى اسرائيل به چشم مى‏خورد. خداوند در قرآن مى‏فرمايد: «اهل كتاب همه يكسان نيستند؛ بلكه پاره‏اى از آنان به انجام اين فريضه مى‏پردازند و از نيكان به شمار مى‏روند».آل عمران (3)، آيه 113 و 114. لقمان اجراى اين فريضه را به فرزندش سفارش مى‏كند.لقمان (31)، آيه 17. خداوند به حضرت موسى و هارون دستور مى‏دهد كه با زبان نرم، فرعون را نصيحت كنند.طه (20)، آيه 43 و 44.
  امر به معروف و نهى از منكر، از مهم‏ترين، بهترين و عالى‏ترين فريضه‏ها و واجبات اسلامى است؛ به طورى كه برخى از فقيهان، آن را از ضروريات دين دانسته‏اند. در آيات و روايات گوناگونى به آن سفارش شده است و تعابير زيبايى در آنها به چشم مى‏خورد. حضرت على‏عليه السلام مى‏فرمايد: «تمام كارهاى نيك و (حتى) جهاد در راه خدا در برابر امر به معروف و نهى از منكر، همچون آب دهان در برابر درياى پهناورى است».«وَ ما اَعْمالُ الْبِرٌّ كُلُّها وَ الْجهادُ فى سَبيلِ اللَّهِ عِنْدَ الْاَمْرِ بِالْمَعْرُوفِ وَ النَّهْىِ عَنِ الْمُنْكَرِ اِلاَّ كَنْفثة فِى بَحْرٍ لُجّى»; نهج البلاغه، كلمات قصار، ش 374.
  امام باقرعليه السلام مى‏فرمايد: «بد قومى هستند، قومى كه بر امر به معروف و نهى از منكر عيب مى‏گيرند و آن را بى ارزش مى‏پندارند».«بِئْسَ الْقَوْمِ قَومٌ يَعيبُونَ الْاَمْرِ بِالْمَعْروفِ وَ النَّهْىَ عَنِ الْمُنْكرِ»;: وسائل الشيعه، ج‏11، ط جديد، ص‏392.
  ذكر چند امر در اين زمينه لازم است:
  1. اين فريضه از تكاليف همگانى است و همه مسلمانان بايد آن را پاس بدارند. اين چنين نيست كه در زمان اقتدار حاكميت اسلامى، اين فريضه تنها بر دوش نيروهاى انتظامى و قوه قضاييه و ساير نهادهاى دولتى قرار داشته باشد؛ بلكه تك تك آحاد مردم به انجام اين فريضه موظف‏اند. امر به معروف و نهى از منكر، واجب كفايى است و چنانچه عده‏اى به اجراى آن بپردازند و به گسترش معروف و از بين بردن منكر اقدام ورزند، انجام دادن آن از ديگران ساقط مى‏شود.
  2. در اجراى فريضه امر به معروف و نهى از منكر، بين زن و مرد تفاوتى نيست و هر دو گروه، در اين راستا وظيفه و مسؤوليت دارند.
  3. يكى از مراتب امر به معروف و نهى از منكر اقدام و برخورد عملى با شخص گنه‏كار است؛ ولى به فتواى مراجع تقليد، اين امر بايدطبق برخى فتاوا بنابر احتياط واجب است. با اجازه حاكم شرع و مسؤولان حكومت اسلامى انجام گيرد و بدون اجازه آنها جايز نيست.آيت‏الله مكارم، استفتاءات، ج 2، س 1377؛ آيت‏الله صافى، جامع الاحكام، ج 2، س 1456؛ آيت‏الله سيستانى، منهاج الصالحين، ج 1، م 1773؛ آيت‏الله خامنه‏اى، اجوبة الاستفتاءات، س 1054.
  4. اين فريضه داراى شرايطى است كه بدون فراهم آمدن آنها، انجام دادن آن بر شخص واجب نيست؛ بلكه در برخى موارد نيز حرام است. (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها، كد: 2/100102172)

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :
   
   
   
  ليست مقالات
   
   
   
   

  درباره ما | تماس باما  |  نقشه سایت |خبرخوان

  هرگونه کپی برداری ازسایت محفوظ می باشد فقط با ذکر منبع مانعی ندارد