مرکز مطالعات شيعه
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
Thursday 09 July 2020 - الخميس 18 ذو القعدة 1441 - پنج شنبه 19 4 1399
 
 
مجموعه کتب
 
 
 
 
 
 
كتابخانه بزرگان دین
 

کتابهای حضرت امام خمینی ره

کتابهای شهید مطهری ره

کتابهای حجه السلام قرائتی

کتابهای آیت الله جوادی آملی 

کتابهای آیت الله مکارم شیرازی

 
 
 
 
 
فرقه هاي نوظهور
 
 
 
 
 
 
نمایش مطلب
 
 • جواب سوال:  
 • 1393-10-11 8:50:54  
 • تعداد بازدید : 31   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • كوثر، آيه 2-فلسفه قرباني
  با توجه به آيه 2 سوره كوثر چرا قرباني كردن واجب نيست؟
  در تفسيرآيه«فصل لربك وانحر»احتمالاتي مطرح گرديده است.اول آنكه مقصود نمازروز عيد قربان،وقرباني كردن در همان روز است.دوم آنكه منظور از جمله «وانحر»رو به قبله ايستادن به هنگام نماز است،زيرا كه ماده نحر بمعني گلوگاه ميباشد،وعرب آنرا به معني مقابله با هر چيز استعمال كرده است.مقابل قبله بايست.
  سوم :منظور بلند كردن دستها به هنگام تكبيروآوردن آن در مقابل گلوگاه وصورت است.
  در صورت اول دلالت بر وجوب قرباني در روز عيد داردو در ايام ديگر كه دليلي بر وجوب ندارد ،قرباني مستحب است.
  جهت اطلاع بيشتر ر.ك.به تفسير نمونه،ج27ص373
  در چند مورد ذبح حيوان و يا قرباني واجب است از جمله قرباني در حج در مني که بايد حيوان سالم و بي عيب را در راه خداوند قرباني نمايد. دوم قرباني که از طريق نذر بر انسان واجب مي شود . مثلا کسي نذر کرده است اگر خداوند پسرش را شفا بدهد در راه خداوند يک گوسفند قرباني مي کنم . خداوند لطف کرد و پسرش را شفا داد در همان زمان نذر بر نذرکننده واجب مي شود. موارد استحبابي قرباني کردن يا خون ريزي از طريق سر بريدن حيوان فراوان است سه مورد تاکيد زيادي شده است.
  1. عقيقه فرزند: وقتي بچه به دنيا مي آيد مستحب است در روز هفتم گوسفندي يا شتر و گاوي را به شکرانه خداوند ذبح نمايد و گوشت آن را پخته به فقرا و اهالي محل بدهد.
  2. موقع بازگشت از حج: اگر کسي موفق به زيارت خانه خداوند و انجام اعمال مناسک حج گرديد است به شکرانه توفيق زيارت بيت الله الحرام, مستحب است هنگام رسيدن به خانه گوسفند يا حيواني ديگري را ذبح نمايند. و گوشت آن را به مصرف همسايگان و فقيران برسانند.
  3. ساخت يا خريد خانه: براي ساخت يا خريد خانه مستحب است وليمه بدهد که بهترين آن است گوسفند يا حيواني مثل گاو و شتر را ذبح نمايد و گوشت آن را پخته و به مصرف مدعوين برساند موارد ديگر نيز فراوان است اصل عمل قرباني يا ذبح گوسفند به منظور اطعام مهمانان يا فقيران مستحب است بنابراين اگر کسي توان مالي خوبي دارد مي تواند هر روز گوسفندي را ذبح و براي فقيران و نيز خويشاوندان خود مصرف نمايد. بنابراين اصل عمل قرباني نه تنها در اسلام تجويز شده است بلکه تاکيدي زيادي روي آن صورت گرفته است معناي قرباني اين است که انسان به وسيله ذبح گوسفند گاو و شتر و نيز در صورت عدم تمکين, مرغ خود را به خدا نزديک نمايد. زيرا دست از مال شستن و در راه خداوند از تعلقات دنيوي دست برداشتن خود توفيقي بزرگ براي تقرب به حق است. در روايتي از امام صادق عليه السلام در پنج مورد وليمه را مستحب دانسته است: در عروسي, در تولد فرزند, در وقت ختنه بچه, در خريد خانه و در بازگشت از حج. (وسائل الشيعه, ج 14 , ابواب مقدمات نکاح, باب 40 , حديث 5 ) در خصوص عقيقه (ذبح گوسفند در روز هفتم ولادت نوزاد ) تاکيدي زيادي صورت گرفته است به گونه اي که در برخي روايات آن را واجب دانسته است به گونه اي که اگر در همان روز انجام نشود هر زماني که قدرت مالي پيدا کرد بايد عقيقه انجام شود حتي اگر پدر از اين کار عاجز باشد لازم است خود شخص در صورت قدر ت مالي براي خودش عقيقه نمايد. (وسائل الشيعه, ج 15 , ابواب احکام اولاد, باب 44, حديث 10 و باب 65 , حديث1و 3)مستحب است در عقيقه قوچ ذبح نمايد. و براي پسر دو گوسفند ماده, اگر گوسفند نر نبود و براي دختر يک گوسفند ماده عقيقه نمايد. (وسائل الشيعه, ج 15 , ابواب احکام اولاد, باب 42 ,حديث 1و 8)

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :
   
   
   
  ليست مقالات
   
   
   
   

  درباره ما | تماس باما  |  نقشه سایت |خبرخوان

  هرگونه کپی برداری ازسایت محفوظ می باشد فقط با ذکر منبع مانعی ندارد