مرکز مطالعات شيعه
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
Thursday 09 July 2020 - الخميس 18 ذو القعدة 1441 - پنج شنبه 19 4 1399
 
 
مجموعه کتب
 
 
 
 
 
 
كتابخانه بزرگان دین
 

کتابهای حضرت امام خمینی ره

کتابهای شهید مطهری ره

کتابهای حجه السلام قرائتی

کتابهای آیت الله جوادی آملی 

کتابهای آیت الله مکارم شیرازی

 
 
 
 
 
فرقه هاي نوظهور
 
 
 
 
 
 
نمایش مطلب
 
 • جواب سوال:  
 • 1393-10-11 8:45:8  
 • تعداد بازدید : 25   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  

 • در آيه دوم سوره روم اشاره شده به (في ادني الارض) كه منظور از ادني نزديك يا پست مي باشد و امروزه كشف كرده اندكه پست ترين قسمت زمين همين منطقه است كه جنگ ايران و روم واقع شده درصورتي كه در تفسيرالميزان به اين مسئله اشاره نشده خواهشمندم راهنماييم فرماييد:
  در پاسخ به تفسیر و توضیح آیه مورد پرسش و شان نزول و بیان منظور از ادنی الارض توجه کنید :
  1- بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏
  الم (1) غُلِبَتِ الرُّومُ (2) فِي أَدْنَى الْأَرْضِ وَ هُمْ مِنْ بَعْدِ غَلَبِهِمْ سَيَغْلِبُونَ (3)
  ترجمه:
  به نام خداوند بخشنده بخشايشگر
  1- الم
  2- روميان مغلوب شدند.
  3- (و اين شكست) در سرزمين نزديكى رخ داد، اما آنها بعد از مغلوبيت به زودى غلبه خواهند كرد.
  شان نزول:
  مفسران بزرگ همگى اتفاق دارند كه آيات نخستين اين سوره بدين سبب نازل شد كه در آن هنگام كه پيامبر ص در مكه بود، و مؤمنان در اقليت قرار داشتند، جنگى ميان ايرانيان و روميان در گرفت، و در اين نبرد ايرانيان پيروز شدند.
  مشركان مكه اين را به فال نيك گرفتند و دليل بر حقانيت شرك خود دانستند! و گفتند: ايرانيان مجوسى هستند و مشرك (دوگانه ‏پرست) اما روميان مسيحيند و اهل كتاب، همانگونه كه ايرانيان بر روميان غلبه كردند پيروزى نهايى از آن شرك است و طومار اسلام به زودى پيچيده خواهد شد و ما پيروز مى‏شويم.
  گرچه اينگونه نتيجه‏ گيريها پايه و مايه‏ اى نداشت اما در آن جو و محيط براى تبليغ در ميان مردم جاهل خالى از تاثير نبود، لذا اين امر بر مسلمانان گران آمد.
  آيات فوق نازل شد و قاطعانه گفت: گرچه ايرانيان در اين نبرد پيروز شدند اما چيزى نمى‏گذرد كه از روميان شكست خواهند خورد و حتى حدود زمان اين پيشگويى را نيز بيان داشت و گفت اين امر فقط در طول چند سال به وقوع مى‏پيوندد!.
  اين پيشگويى قاطع قرآن كه از يك سو نشانه اعجاز اين كتاب آسمانى و اتكاء آورنده آن به علم بى پايان پروردگار به عالم غيب است، و از سوى ديگر نقطه مقابل تفال مشركان بود، مسلمانان را طورى دلگرم ساخت كه حتى مى‏گويند بعضى از آنان با مشركان روى اين مساله شرطبندى مهمى كردند! (آن روز هنوز حكم تحريم اينگونه شرطبنديها نازل نشده بود .
  تفسير: يك پيشگويى عجيب!
  اين سوره جزء 29 سوره‏اى است كه با حروف مقطعه آغاز مى‏شود (الم).
  كرارا در تفسير اين حروف مقطعه (مخصوصا در آغاز سوره بقره، آل عمران و اعراف) بحث كرده‏ايم.
  تنها چيزى كه در اينجا جلب توجه مى‏كند اين است كه بر خلاف بسيارى از سوره‏هايى كه با حروف مقطعه آغاز مى‏شود و پشت سر آن سخن از عظمت قرآن است در اينجا بحثى از عظمت قرآن نمى‏يابيم، بلكه سخن از شكست روميان و پيروزى مجدد آنها در آينده است، ولى با دقت روشن مى‏شود كه اين بحث نيز بيان عظمت قرآن است، چرا كه اين خبر غيبى مربوط به آينده از نشانه‏هاى اعجاز و عظمت اين كتاب آسمانى محسوب مى‏شود.
  بعد از ذكر حروف مقطعه مى‏فرمايد:روميان مغلوب شدند (غُلِبَتِ الرُّومُ).
  و اين شكست در سرزمين نزديكى واقع شد (فِي أَدْنَى الْأَرْضِ).
  نزديك به شما مردم مكه، در شمال جزيره عرب، در اراضى شام، در منطقه‏اى ميان بصرى و اذرعات.
  و از اينجا معلوم مى‏شود كه منظور از روم روم شرقى است نه روم غربى.
  بعضى از مفسران مانند مرحوم شيخ طوسى در تبيان احتمال داده‏اند كه منظور نقطه نزديكى به سرزمين ايرانيان بوده است يعنى در محلى واقع شد كه نزديكترين نقطه ميان ايران و روم بود ».
  درست است كه تفسير اول با الف و لام عهد در كلمه الارض مناسبتر است ولى به طورى كه خواهيم گفت از جهاتى تفسير دوم صحيحتر به نظر مى‏رسد.
  در اينجا تفسير سومى نيز وجود دارد كه شايد تفاوت زيادى از نظر نتيجه با تفسير دوم نداشته باشد، و آن اينكه منظور از اين زمين، زمين روم است يعنى آنها در نزديكترين سرحداتشان با ايران گرفتار شكست شدند. و اين اشاره به اهميت و عمق اين شكست است چرا كه شكست در نقطه‏هاى دور دست و مرزهاى بعيد، چندان مهم نيست، مهم آن است كه كشورى در نزديكترين مرزهايش به دشمن كه از همه جا قويتر و نيرومندتر است گرفتار شكست شود.
  بنا بر اين ذكر جمله فِي أَدْنَى الْأَرْضِ اشاره‏اى خواهد بود به اهميت اين شكست، و طبعا پيشگويى از پيروزى طرف مغلوب ظرف چند سال آينده‏
  واجد اهميت بيشترى خواهد بود كه جز از طريق اعجاز قابل پيش‏بينى نيست! سپس اضافه مى‏كند: آنها (روميان) بعد از مغلوبيت به زودى غلبه خواهند كرد (وَ هُمْ مِنْ بَعْدِ غَلَبِهِمْ سَيَغْلِبُونَ) .
  با اينكه جمله سيغلبون (به زودى غالب مى‏شوند) براى بيان مقصود كافى بود، ولى مخصوصا تعبير مِنْ بَعْدِ غَلَبِهِمْ (بعد از مغلوبيتشان) بر آن افزوده شده است، تا اهميت اين پيروزى آشكارتر گردد، چرا كه غالب شدن يك جمعيت مغلوب آنهم در نزديكترين و نيرومندترين مرزهايش، در يك مدت كوتاه غير منتظره است و قرآن صريحا از اين حادثه غير منتظره خبر مى‏ دهد.

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :
   
   
   
  ليست مقالات
   
   
   
   

  درباره ما | تماس باما  |  نقشه سایت |خبرخوان

  هرگونه کپی برداری ازسایت محفوظ می باشد فقط با ذکر منبع مانعی ندارد