مرکز مطالعات شيعه
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
Sunday 09 August 2020 - الأحد 19 ذو الحجة 1441 - يکشنبه 19 5 1399
 
 
مجموعه کتب
 
 
 
 
 
 
كتابخانه بزرگان دین
 

کتابهای حضرت امام خمینی ره

کتابهای شهید مطهری ره

کتابهای حجه السلام قرائتی

کتابهای آیت الله جوادی آملی 

کتابهای آیت الله مکارم شیرازی

 
 
 
 
 
فرقه هاي نوظهور
 
 
 
 
 
 
نمایش مطلب
 
 • سبك زندگي ؛غربي يا اسلامي؟  
 • 1392-10-30 16:39:32  
 • تعداد بازدید : 35   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • سبک زندگی ؛غربی یا اسلامی
  يكي از موضوعاتی که جا دارد مطرح شود و در مورد آن ساعت ها سخن گفت و پیرامون آن کتاب ها و مقالات زیادی نوشت،موضوع سبک زندگی اسلامی است که همواره مورد توجه دین مبین اسلام ،پیامبر اکرم و پیشوایان دین بوده و همواره مردم را به داشتن یک زندگی سالم و روشمند دعوت کرده اند، علما و بزرگان و اولياء الهی نیز در طول تاریخ تمام تلاششان برای ارائه یک الگو و سبک زندگی اسلامی بوده ،چه در جنبه شخصی آن که خود همواره سعی داشته اند یک زندگی مبتنی بر آموزه های دینی داشته باشند و  چه در جنبه های اجتماعی که سعی می کردند مردم را به این سمت سوق بدهند. و بدون اغراق می شود گفت سختی ها و خون دل خوردن هایی که علما و بزرگان دین در این راه داشته اند برای ارائه یک الگوی زندگی اسلامی بوده است.
  مقام معظم رهبری(حفظه الله) نیز در سال های پس از انقلاب نیز بارها بر این مهم تاکيد فرمودند که مطرح شدن این موضوع به صورت جدی در سفر ایشان در سال ۹۱ به خراسان شمالی در جمع نخبگان کليد خورد و در مورد سبک زندگی اسلامی مطالب ارزشمندی بیان فرمودند که برای جوامع اسلامی بخصوص جامع ایرانی ما که قدم به قدم به سمت سبک زندگی غربی جلو رفته است مفید و قابل استفاده است. و همه مسئولان دینی و فرهنگی جامعه و همه خانواده ها بايد به اين امر مهم توجه جدی داشته باشند
  زنگ خطر از طرف مقام معظم رهبری زده شده است، و راهکار های اصولی و بنيادی از طرف این دلسوز جامعه داده شده است. يعنی می توان گفت: الگو و نقشه از طرف این بزرگوار که مبتنی بر انديشه های دينی است داده شده است و حال نوبت به مسئولين جامعه بخصوص نخبگان،دانشگاهيان و حوزويان  و همچنين خانواده های ايرانی است که کمر همت را ببندند، و آماده جهاد علمی و عملی در اين راه باشند،تا اين امر مهم بخوبی تحقق پيدا کند.
  مقام معظم رهبری فرمودند:" هدف انقلاب اسلامی ايجاد يک تمدن نوين اسلامی است اين تمدن نوين اسلامی ۲ بخش دارد.يک بخش،بخش ابزاری است.علم،اختراع،صنعت، اعتبار بين المللی،سياست،اقتصاد ،تبليغ و ابزارهای تبليغی...اينها بخش ابزاری  اين تمدن است،وسيله است.
  يک بخش ديگر بخش متنی و اصلی و اساسی است که عبارت است از سبک زندگی ،رفتار اجتماعی ،شيوه زيستن. مثل  چی؟ مساله خانواده ،سبک ازدواج،نوع لباس،نوع خوراک، رفتارهای ما در فعاليت های سياسی، رفتار ما در محل کار، در دانشگاه،رفتار ما با همسر،رفتار ما با پدر و مادر ،با فرزندان ،با رئيس ، با مرئوس ،رفتار ما با دوست، با بيگانه و.. اينها متن زندگی است"
  آن بزرگوار تاکيد داشتند که :"در بخش سبک زندگی اسلامی پيشرفتمان مثل بخش ابزاری چشم گير نيست . و اگر ما در اين بخش پيشرفت نکنيم همه پيشرفت هایی که در بخش اول و در بخش ابزاری داشتيم  نمی تواند ما را رستگار کند،همچنانکه می بينيد در دنيای غرب نتوانسته"
  ايشان فرمودند:" که البته بنده طرفدار اين نیستم که برای رسيدن به سبک زندگی اسلامی در جامعه يکباره يک حرکت جمعی و عمومی انجام بشود، نه، بايد به تدريج صورت گيرد.دستوری هم نيست، بايد فرهنگ سازی شود و اين کار نخبگان و فرهنگ سازان است و اين رسالت اصلی ماست. تمدن نوين اسلامی که انقلاب اسلامی می خواهد آن را بوجود آورد بدون اين بخش امکان پذير نيست و اگر آن تمدن بوجود آيد آن وقت ملت ايران در اوج عزت است."
  حال باتوجه به اين سخنان ارزشمند که ما به گوشه ای از آن اشاره کرديم مشخص می شود که بدون سبک زندگی اسلامی که بخش متنی و اصلی تمدن نوين اسلامی است نمی شود به اين تمدن رسيد و اگر فقط اکتفا به بخش ابزاری آن شود به رستگاری و عزت نمی رسيم.کما اينکه غرب نتوانسته به آن رستگاری و عزت دست پيدا کند.
  غرب با همه پيشرفت های چشمگيری که در بخش ابزاری و صنعت کرده توانسته جهش رو به رشدی را داشته باشد. اما نتوانسته به عزت و رستگاری برسد چون غرب از آن عامل اصلی که يک جامعه را به عزت و رستگاری میرساند غافل شده اند و يک جاهليت مدرنی در سراسر دنيای غرب شکل گرفته که خارج شدن از اين باتلاق بسيار دشوار شده و صدای بزرگان و نخبگان اين جوامع به اصطلاح پيشرفته را در آورده و يک شکل جديد از سبک زندگی غربی را به همه جوامع اسلامی صادر کرده است که سايه شوم اين سبک زندگی سال هاست که بر جامعه اسلامی ما نيز سايه انداخته و با تبليغات  رسانه ای خود  در صدها شبکه فارسی زبان ماهواره ایی و هزار سايت و کتاب توانسته اند سبک زندگی غربی را به جامعه ایرانی تحميل کنند.
  اينها ذهن و قلب مردم را در اختيار گرفته اند و به راحتی خواسته های خود را به آن ها تحميل می کنند.
  دکتر جوزف گوبلز، وزير تبليغات نازی سهم زيادی در قدرت گرفتن هيتلر داشت. او از کسانی بود که در گمنامی هيتلر به او پيوست و تا آخرين لحظات زندگی به آرمان های او وفادار بود.
  او می گويد:"ذهن و قلب مردم را در اختيار بگير،روح آنها به دنبال تو می آيد"
  غرب و غول رسانه ایی اش با صبر و حوصله کار می کنند،استعمار هميشه با صبر و حوصله می رود و به اهداف دراز مدت می انديشد.گوبلز می گويد:"نبايد برای کار های تبليغاتی نتايج سريعی را انتظار داشت."
  غرب تلاش گسترده و پر حجمی را برای تغير سبک زندگی اسلامی به سبک زندگی غربی دارد تا بتواند جوامع اسلامی را به کنترل بی قيد و شرط خود در آورد.
  او می خواهد در آن لجن زاری که خود غرق شده است ،جوامع اسلامی نیز غرق کند و بايد از روی تأسف اذعان کنيم که در اين هدف خود تا حدود زيادی موفق شده است.
  ما هر وقت به کلمه جاهليت می رسيم ،ناخود آگاه ذهن ها به سمت اعراب جاهلی می رود که دخترانشان را زنده به گور می کردند. و هيچ گاه به ذهنمان هم نمی رسيد که ساکنان اين کره پهناور پس از هزارو خورده ای سال به رغم همه تجربه ها و ادعا های پيشرفت و مدنيت و آگاهی نه تنها حامل  و مبلغ صفات مذموم جاهلی است که پا را هم فراتر نهاده  و گوی سبقت را از آنها ربوده است.
  با رجوع به آرشيو رسانه های بهداشتی و سازمان های رسمی ،فهرست بزرگی از اين زنده بگور کردن خاموش را در مقابل ما قرار می دهد،به فهرست های زير توجه کنيد:
  ــ در آمريکا تعداد ۳۷۰۰ سقط جنين در روز گزارش شده است که ۵۲ درصد  مادر آنها کمتر از ۲۵ سال سن دارند.
  ــ بارداری و سقط جنين در ميان دختران زير ۱۸ سال در انگليس اين کشور را دچار بحران کرده
  ــ در آلمان افزايش مشروبات الکلی مشکل آفرين شده است.
  ــ طبق آخرين امار اسراييل در ارتباط با مسئله همجنس بازی در مقام اول جهان ايستاده و کشور هایی مانند اسپانيا،ايتاليا،هلند،آمريکا در رتبه های بعدی هستند.
  ــ آمار خود کشی در زنان ۲ برابر مردان است
  ــ هر سال ۵۰۰ کودک و زن از اروپای شرقی ،آفريقا ،جنوب شرقی آسيا و آمريکای جنوبی برای استثمار جنسی به اروپا قاچاق می شود.
  ــ آژانس مبارزه با مواد مخدر اتحاديه اروپا اعلام کرده آمار مصرف مواد مخدر در اين قاره در سال های اخير رشد قابل توجهی داشته،و انگليس مقام نخست را در اين زمينه کسب کرده است.
  و صدها مورد ديگر که هر انسان منصف و واقع بينی را به حيرت وا می دارد.
  حال اين جامعه به اصطلاح متمدن غربی ،در حال ارائه يک الگوی زندگی غربی برای جوامع اسلامی بخصوص کشور ايران است.
  اينجاست که بار ديگر اهميت سخنان مقام معظم رهبری در مورد ايجاد يک تمدن نوين اسلامی و سبک زندگی اسلامی برای همگان آشکار می شود.

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :
   
   
   
  ليست مقالات
   
   
   
   

  درباره ما | تماس باما  |  نقشه سایت |خبرخوان

  هرگونه کپی برداری ازسایت محفوظ می باشد فقط با ذکر منبع مانعی ندارد