مرکز مطالعات شيعه
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
Wednesday 30 September 2020 - الأربعاء 13 صفر 1442 - چهارشنبه 9 7 1399
 
 
مجموعه کتب
 
 
 
 
 
 
كتابخانه بزرگان دین
 

کتابهای حضرت امام خمینی ره

کتابهای شهید مطهری ره

کتابهای حجه السلام قرائتی

کتابهای آیت الله جوادی آملی 

کتابهای آیت الله مکارم شیرازی

 
 
 
 
 
فرقه هاي نوظهور
 
 
 
 
 
 
نمایش مطلب
 
 • عوامل وحدت  
 • 1392-10-25 11:56:20  
 • تعداد بازدید : 30   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 •  عوامل وحدت
  هنگامی كه افراد جامعه به كلمه توحید روی آورند و دستورات الهی را به كار ببندند، تقوا و فضیلتهای عالی در بین آنها رواج می یابد. با گسترش مكارم اخلاقی و خصال نیك در جامعه و احیای سنتهای متكی بر ایمان و تقوا برتریهای قومی و نژادی و امتیازات كاذب از جامعه رخت برمی بندد.
  الف) اخوت ایمانی و اسلامی
  در عصر بعثت، اسلام از مردمی آن چنان متفرق و در حال اختلاف و ستیز، جبهه ای واحد و متشكل در برابر شرك، كفر و نفاق پدید آورد و همین اتحاد و انسجام در زیر پرچم توحید و رهبری رسول اكرم صلی الله علیه و آله عامل مهم پیروزی و غلبه آنان بر تمامی دشمنان سرسخت و نیرومند اسلام گردید. در موارد زیادی اخوت ایمانی به عنوان دلیلی بر اتحاد قلمداد شده است و بر اساس آن به وحدت و همكاری و یاری رساندن به مؤمنان سفارش شده است.
  1. قرآن كریم می فرماید: «انما المؤمنون اخوة فاصلحوا بین اخویكم » ؛ (1) «مؤمنان با هم برادرند؛ پس بین برادران خود صلح برقرار سازید. »
  2. رسول اكرم صلی الله علیه و آله پس از مهاجرت به مدینه و پذیرش رهبری مردم، منشوری اساسی - كه به صحیفه یا قانون اساسی مدینه موسوم است - بر اساس تعالیم قرآن كریم تدوین فرمود و با پیمان و میثاقی قبایل مختلف آن نواحی را به هم پیوند داد و امت واحدی تشكیل شد كه محور آن به جای ملیت و نژاد، ایمان به خدا و آخرت و عمل صالح بود. (2)
  3. امام خمینی رحمه الله چنین بیان فرموده است: «این اسلام بود كه همه را با هم مجتمع كرد و این اسلام بود كه شما را پیروز كرد و این اسلام است كه سعادت همه انسانها را تامین می كند. » (3)
  در جای دیگر آن روح قدسی گفته اند: «این از عنایات اسلام است كه همه برادران اهل سنت و شیعه با هم هستند و اختلافی هم با یكدیگر ندارند... و من امیدوارم كه این رویه مستدام باشد. » (4)
  حضرت امام خمینی رحمه الله در مصاحبه با خبرنگار لبنانی «السفیر» خطاب به مسلمانان عرب زبان، خاطرنشان ساخته اند:
  «بیایید اختلافات را كنار بگذارید و دست برادری به یكدیگر بدهید و همگام و هم پیمان با همه برادران مسلمان غیرعرب، تنها اسلام را تكیه گاه خود قرار دهید. با... ذخیره الهی و معنوی كه اسلام است می توانید قدرتی باشید كه هرگز ابرقدرتها هوس تسلط بر شما را نكنند. » (5)
  ب) تقوا و فضیلت
  هنگامی كه افراد جامعه به كلمه توحید روی آورند و دستورات الهی را به كار ببندند، تقوا و فضیلتهای عالی در بین آنها رواج می یابد. با گسترش مكارم اخلاقی و خصال نیك در جامعه و احیای سنتهای متكی بر ایمان و تقوا برتریهای قومی و نژادی و امتیازات كاذب از جامعه رخت برمی بندد.
  رسول اكرم صلی الله علیه و آله در روایتی برتریهای نژادی را نفی فرموده و مردم را به خدای واحد، پدر واحد (حضرت آدم) و برتری ناشی از تقوا توجه می دهند:
  «ایها الناس ان ربكم واحد واباكم واحد كلكم لادم وآدم من تراب ان اكرمكم عند الله اتقیكم و لیس لعربی علی عجمی فضل الا بالتقوی؛ (6) ای مردم، به درستی كه پروردگار شما یكی است و پدر شما یكی است. همه از آدم هستید و آدم از خاك است. گرامی ترین شما نزدخداوند با تقواترین شماست، عرب را بر عجم فضیلت نیست مگر به تقوا. »
  این عبارت نورانی را پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله در حجة الوداع فرموده اند.
  امام خمینی قدس سره نیز می فرمایند:
  «اگر با بی نظری و حسن نظر و تقوا در همه جا عمل بشود، اختلافاتی پیش نمی آید، همه این اختلافات برای این است كه تقوای اجتماعی ندارند، تقوای شخصی و اخلاقی ندارند. » (7)
  ج) حضور در اجتماعات عبادی سیاسی
  بر اساس تعالیم دینی، اجرای فرایض دینی هرچه با اخلاص، در خلوت و دور از چشم مردم صورت گیرد، ارزش افزون تری دارد و در ارتقای معنوی انسان مؤمن تاثیر مهم تری دارد؛ با وجود این، اسلام دستور داده نماز به جماعت برگزار شود و ثواب این نماز بیش از آنچه تصور می رود از نماز فرادا بالاتر است؛ زیرا بر اثر حضور مسلمانان، آنان از وضع یكدیگر باخبر می شوند؛ دلهاشان به یكدیگر نزدیك می گردد و....
  نماز جماعت یك اجتماع عبادی روزانه است و نماز جمعه، اجتماعی عمومی تر و هفتگی است كه امام جمعه باید به جای دو ركعت، خطبه بخواند و در خطبه ها علاوه بر مواعظ، مسائل جهان اسلام را به آگاهی عموم نمازگزاران برساند و مصالح عمومی را مطرح كند. و نیرنگهای استكبار و توطئه های آنان را گوشزد نماید. نماز عیدین (عید فطر و عید قربان) اجتماعی دیگر است كه سالانه برگزار می شود. از همه اینها مهم تر، عمومی تر و طولانی تر و متنوع تر برنامه حج است كه بر هر انسان مسلمانی واجب است در صورت توانایی بدنی و مالی حداقل در طول عمر خود یك بار در این اجتماع مهم حضور یابد. در این عبادت عظیم، هم زمان واحد در نظر گرفته شده و هم مكان واحد، و حتی لباس یكسان. هدف آن است كه شركت كنندگان علاوه بر تمرین تزكیه درونی و آمادگی بیشتر برای تقوا و روی آوردن به فضیلت، در میعادگاه اهل توحید یعنی مسجدالحرام و اطراف خانه كعبه رنگ توحید و وحدت و یگانگی اجتماعی به خود گیرند.
  حضرت علی علیه السلام در كلمات خود ضمن بیان فلسفه پاره ای از مقررات اسلامی درباره حج فرموده اند:
  «والحج تقویة للدین [یا: تقربة للدین] ؛ (8) حج، تقویت دین است [یا فلسفه حج نزدیك كردن پیروان دین است] . »
  به هر حال، منظور یكی است. علامه شهید مطهری رحمه الله در این باره نوشته است:
  «اگر مفهوم كلام این باشد كه فلسفه حج تقویت دین است، منظور این است كه با اجتماع حج روابط مسلمانان محكم تر می شود و ایمان مسلمانان نیرومندتر می گردد و به این وسیله اسلام نیرومندتر می گردد. اگر مفهوم كلام این باشد كه فلسفه حج نزدیك كردن دین است، باز واضح است كه منظور نزدیك شدن دلهای مسلمانان است و نتیجه تقویت و نیرومندی اسلام است. » (9)
  حضرت علی علیه السلام درباره خانه خدا فرموده اند:
  «جعله سبحانه و تعالی للاسلام علما؛ (10) خداوند كعبه را پرچم اسلام قرار داده است. »
  به اعتقاد استاد شهید مطهری، همان طوری كه پرچمها رمز اتحاد و یگانگی جمعیتها و نشانه همبستگی آنهاست و بر پا بودن آن، علامت حیات آنهاست، كعبه برای اسلام این چنین است. (11)
  مقام معظم رهبری در این خصوص این گونه توصیه نموده اند:
  «حج می تواند روح توحید را در دلها زنده كند، تكه پاره های امت بزرگ اسلامی را به هم وصل كند، عظمت مسلمین را به آنان برگرداند و آنان را از احساس حقارت و ذلتی كه بر ایشان تحمیل كرده اند، نجات دهد. » (12)
  د) مسجد
  مساجد علاوه بر آنكه از صدر اسلام كانونی برای عبادت، ارتباط با خداوند و تلاوت قرآن بوده اند، مكانهایی برای به هم پیوستن نیروهای مسلمین جهت حركتهای دینی و تبلیغی و سركوبی معاندان و از بین بردن آفات توحید به شمار می رفته اند.
  امام خمینی قدس سره تاكید نمودند:
  «... چون ملت مبارز، رمز پیروزی را یافته است و با هوشیاری دریافته كه بسیج عمومی از سنگرهای الهی مساجد و منابر و محافل دینی گردید لازم است این سنگرهای اسلامی را حفظ كنیم، باید این اجتماعات در مساجد و محافل مذهبی هرچه بیشتر و با شكوه تر برپا شود. » (13)
  ه) امر به معروف و نهی از منكر
  همان گونه كه اشاره نمودیم، خداوند در آیه 103 از سوره آل عمران به مسلمانان توصیه می فرماید: به حبل الله چنگ زنید و متفرق نشوید و در آیه 105 از این سوره (با یك آیه فاصله) به مؤمنان هشدار می دهد:
  «ولا تكونوا كالذین تفرقوا واختلفوا من بعد ماجاءتهم البینات واولئك لهم عذاب عظیم » ؛ «مانند آنان كه بعد از آمدن نشانه های روشن متفرق شده و اختلاف كردند نباشید. برای آنهاعذاب بزرگی است. »
  آیه 104 همین سوره - كه در میان آن دو آیه قرار گرفته - چنین است:
  «ولتكن منكم امة یدعون الی الخیر ویامرون بالمعروف وینهون عن المنكر»؛ «باید از میان شما گروهی باشند كه به خیر دعوت كنند و امر به معروف و نهی از منكر نمایند. »
  قرآن كریم می خواهد بفهماند كه همواره باید از طریق دعوت به صلاح و خوبی و امر به معروف و باز داشتن از زشتیها، وحدت جامعه پایدار بماند.
  اگر این استوانه اسلامی یعنی اصل فراخوانی به خوبی و ارشاد و امر به معروف و نهی از منكر فراموش شود و جامعه به گناه و خلاف روی آورد و فضایل و مكارم از مردمانش رخت بربندد، اتحاد میان آنها زایل می گردد. نكته مهم آنكه، نباید دعوت به صلاح و خیر بر تذكرات ساده اخلاقی و عبادی منحصر شود و هدفهای عالی تر و مهم تر فراموش گردد. نخستین و اساسی ترین اصل برای آمران به معروف و ناهیان از منكر این است كه برای وحدت، اعتصام و انسجام جامعه بكوشند. وقتی جامعه از اتحاد و همبستگی برخوردار گشت، در پرتو آن بهتر به سوی فضیلتها و خوبیها گام برمی دارد.
  نكته دیگر آن كه وقتی عنصر امر به معروف و نهی از منكر در میان نباشد عوامل گوناگونی كه دشمن بقای وحدت اجتماعی اند، همچون موریانه از درون، ریشه های اجتماع را می خورند و متلاشی می سازند و از این جهت، حفظ وحدت اجتماعی بدون نظارت عمومی صالحان امكان پذیر نخواهد بود.
  پی نوشت:
  1) یونس/19.
  2) ر. ك: سیره ابن هشام، ج اول، ص 501.
  3) در جستجوی راه امام از كلام امام، دفتر 15، ص 129.
  4) همان، ص 107.
  5) همان، ص 146.
  6) تحف العقول، ص 34.
  7) صحیفه نور، ج 17، ص 97.
  8) نهج البلاغه، كلمات قصار، حكمت 244.
  9) یادداشتهای استاد مطهری، ج 2، ص 215.
  10) نهج البلاغه، خطبه نخست.
  11) یادداشتهای استاد مطهری، ج 2، ص 216.
  12) روزنامه كیهان، ش 19939.
  13) روزنامه اطلاعات، شماره 22578، 19 شهریور 1381، ص 6.

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :
   
   
   
  ليست مقالات
   
   
   
   

  درباره ما | تماس باما  |  نقشه سایت |خبرخوان

  هرگونه کپی برداری ازسایت محفوظ می باشد فقط با ذکر منبع مانعی ندارد