مرکز مطالعات شيعه
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
Thursday 16 July 2020 - الخميس 25 ذو القعدة 1441 - پنج شنبه 26 4 1399
 
 
مجموعه کتب
 
 
 
 
 
 
كتابخانه بزرگان دین
 

کتابهای حضرت امام خمینی ره

کتابهای شهید مطهری ره

کتابهای حجه السلام قرائتی

کتابهای آیت الله جوادی آملی 

کتابهای آیت الله مکارم شیرازی

 
 
 
 
 
فرقه هاي نوظهور
 
 
 
 
 
 
نمایش مطلب
 
 • طبقه بندي شيعيان در سراسر دنيا   
 • 1391-09-29 12:31:54  
 • تعداد بازدید : 29   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • طبقه بندی شیعیان در سراسر دنیا

  • سرویس ترجمه شفقنا- بر اساس گزارش سایت امام رضا(ع)، شیعیان در سراسر جهان به شرح زیر طبقه بندی می شوند.

  1. آفریقا

  1.1. غنا:

  غنا در غرب قاره آفریقا واقع شده است و در اقیانوس اطلس قرار دارد. پایتخت غنا، اکرا است. جمعیت غنا تقریبا بیست میلیون نفر است. غنا دارای حکومت جمهوری دموکرات است و مردم آن علاوه بر زبان های محلی به زبان انگلیسی نیز صحبت می کنند. مذاهب رایج در این کشور شامل اسلام است که 40 درصد جمعیت، پیرو دین اسلام هستند. 30 درصد جمعیت مسیحی هستند و 30 درصد باقیمانده پیروان دیگر مذاهب هستند.

  اکثریت مسلمانان در غنا در شمال این کشور ساکن هستند که 8 درصد جمعیت را تشکیل می دهند و در شهرهایی مانند اکرا، کووماسی، بارن کاهووفار، تاکوورادی، تیما و بالاک زندگی می کنند. اکثریت مسلمانان سنی هستند و اکثریت سنی ها در غنا، پیروان مکتب مالکی هستند. هر چند در میان آنها، حنبلی، شافعی و شیعه نیز دیده می شوند.

  در سال 1980، مکتب شیعه به سرعت در غنا گسترش پیدا کرد و این گسترش به خاطر مهاجرت شیعیان لبنان بود که به غنا رفته بودند و در آنجا کار و کاسبی و تجارت راه انداخته بودند.

  جمعیت شیعیان در غنا حدود یک میلیون نفر است و در مناطق وسیعی پراکنده اند. شیعیان غنا در شهرهایی مانند اکرا –پایتخت این کشور– تامالی، کووماسی و همچنین در اووفاسی ساکن هستند. اووفاسی شهری است که کل جمعیت آن دین خود را به شیعه تغییر داده اند. مرکز اسلامی برای پیروان جوان اهل بیت، سازمان امام حسین(ع) و سازمان الکوثر همگی در پایتخت این کشور، اکرا و نیز در دیگر شهرهای غنا واقع شده اند.

  در شهر اووافسی، مسجد امام سجاد(ع) و در اکرا مسجد اهل بیت(ع)، مسجد رسول الله و مسجد امام جعفر صادق(ع) قرار دارند. فعالیت شیعیان در غنا گسترده است و شامل آموزش کلاس های اسلامی جوانان می شود که اکثریت دانش آموزان کشورشان را ترک می کنند و به دیگر مناطق می روند تا تحصیلات خود را تا مقاطع بالاتر ادامه دهند. این مناطق شامل ایران و سوریه است. مراکز اسلامی، اعیاد مذهبی و مراسم وفات امامان و پبامبر اسلام را جشن می گیرند و گرامی می دارند و در دیگر جشن های اسلامی نیز شرکت می کنند. شیعیان روزنامه ها و مجله های زیادی مانند مجله الکوثر دارند که به زبان انگلیسی در اکرا منتشر می شود. یک کتابخانه بزرگ در اکرا نیز وجود دارد که کتاب های زیادی راجع به اهل بیت پیامبر اسلام دارد.

  فعالیت هایی که شیعیان در آن شرکت می کنند موجب گسترش مکتب شیعه در سراسر کشور غنا می شود و به افراد مختلف پیام اسلام شیعه را می رساند و به همین علت بسیاری از مسلمانان دین خود را به تشیع تغییر دادند و حتی بسیاری از غیر مسلمانان به اسلام روی آوردند.

  1.2. تونس

  تونس در شمال قاره آفریقا واقع شده است و با کشورهایی مانند الجزایر و لیبی مرز مشترک دارد. پایتخت تونس، شهر تونس است. جمعیت این کشور حدود 9 میلیون نفر است. حکومت تونس یک حکومت حکهوری است. زبان مردم تونس عربی فرانسوی است. مذهب رایج در این کشور اسلام است، هر چند حدود یک درصد هم از پیروان دین مسیحیت و یهود در این کشور حضور دارند. اکثریت مسلمانان تونس پیروان مکتب مالکی هستند که حدود 85 درصد مسلمانان این کشور را شامل می شوند.

  تاریخ اسلام در این کشور قدمت زیادی دارد. سال 57 بعد از میلاد اولین مکان مقدس برای مسلمانان در شهر قیروان ساخته شده که از این مکان، دین اسلام به سرعت در سراسر تونس گسترش یافت. در قیروان مسجدی به نام الکعبه که پسر نفیح الصحابی الجلال در سال 50 بعد از میلاد آن را بنا نهاد.

  ریشه های دین تشیع در تونس به قبل از امپراتوری فاتیمید برمی گردد و دین تشیع از طریق شهر مهدیا التونسیا گسترش یافت. مردم «بربر» اولین گروه در این کشور بودند و از طریق آن ها پیام اهل بیت منتشر شد. دین تشیع اخیرادر تونس گسترش بیشتری داشته است. مردم «بربر» اصالتا اولین مردمان در سرزمین تونس بودند. آنها همچنین نقش خاصی در طی شهادت امام حسین(ع) داشتند و مانند مردم مدینه توسط حکومت اموی کشته یا شکنجه می شدند و مورد اذیت و آزار قرار می گرفتند.

  امروزه عقاید شیعه در بسیاری از شهرها و روستاهای این کشور مشاهده می شود. هر چند ممکن در تمام شهرها و روستاهای تونس قابل مشاهده نباشد. شهرهایی که جمعیت زیادی از شیعیان را در بر دارند، شامل قفسا و ایالت قبس، سوسا، المهدیا و تونس، پایتخت این کشور می شود.

  فعالیت شیعیان شامل اعیاد مذهبی و مراسم عزاداری معصومان علیهم السلام، انتشار متون ادبی مربوط به عقاید شیعه و سایر فعالیت هاست. برخی از شیعیان تونس نیز به مطالعه الهیات در ایران و سوریه می پردازند. در میان دانشمندان شیعه در تونس می توان به سید محمد التیجانی السماوی و شیخ مبارک بغداش، اشاره کرد. عقاید شیعه می تواند به دلیل وجود ذهن های روشنفکر مردم تونس و عدم وجود افراد افراطی و نیز سطح بالای مردم تحصیل کرده ای که در میان جمعیت تونس وجود دارد، بیش از پیش گسترش یابد.

  2. آسیا

  2.1. پاکستان

  پاکستان کشوری است که در آسیا واقع شده است و با کشورهایی مانند افغانستان، ایران و هند همسایه است. پایتخت این کشور، اسلام آباد است. جمعیت پاکستان حدود 160 میلیون نفر است. حکومت پاکستان یک حکومت اسلامی است. زبان مردم این کشور اردو و پنجاب است. هر چند زبان رسمی این کشور انگلیسی محسوب می شود. معنی لغوی کلمه پاکستان «زمین خالص» است و به معنی خالص از هندوها است. زیرا این کشور در سال 1947 از هند جدا شد.

  جمعیت مسلمان در پاکستان 97 درصد است و باقیمانده جمعیت را هندوها، مسیحیان، بودایی ها و سیک ها تشکیل می دهند. اکثریت مسلمانان، سنی هستند که 47 درصد آنها حنفی و الباقی مسلمانان پیرو مکتب شیعه هستند. جمعیت شیعه در کشور پاکستان تقریبا یک چهارم جمعیت این کشور را شامل می شود.

  شیعیان در سراسر کشور پاکستان گسترده اند و می توان آنها را در شهرهای مختلفی مانند: مولتان، ژنگ، فیصل آباد، کراچی، حیدرآباد، پیشوار و روالپندی یافت.

  اکثریت جمعیت شیعه در پاکستان را می توان در شمال این کشور پیدا کرد. حضور شیعیان در این کشور به قرن هشت بر می گردد وقتی که مکتب شیعه توسط دانشمندان دین تشیع گسترش یافت. در میان دانشمندان بزرگی که پیام اهل البیت را در پاکستان گسترش دادند می توان به قاضی نورالله شوشتری و دیگر علما اشاره کرد.

  جدای از این واقعیت که شیعیان فقط یک چهارم جمعیت این کشور را تشکیل می دهند اما شیعیان تاثیر عظیمی بر روی فعالیت های سیاسی و فرهنگی پاکستان می گذارند. شیعیان همچنین تاثیر بزرگی بر روی تمام ساکنان این کسور با هر سطحی از زندگی دارند. بسیاری از وزیران کشور پاکستان شیعه هستند. بسیاری از ژنرال ها در ارتش پاکستان نیز شیعه هستند.

  فعالیت های فرهنگی شیعیان در پاکستان بسیار قابل توجه است. بسیاری از مجلات و روزنامه های منتشر شده را شیعیان اداره می کنند که از آن جمله می توان به روزنامه ثقلین اشاره کرد.

  پاکستان میزبان بسیاری از دانشمندان شیعه و نیز بساری از مکاتب مذهبی است. فعالیت های اجتماعی شیعیان در پاکستان نیز چشمگیر است و شامل ساختن مساجد برای مدارس و مراکز فرهنگی می شود.

  شیعیان در پاکستان بر روی عقاید خود بسیار مصمم هستند و وجود مراکز اسلامی و مساجد در شهرها و روستاهای مختلف این کشور به این موضوع نیز کمک می کند. شیعیان در این کشور مراسم عزاداری و اعیاد مذهبی را در مساجد و مراکز اسلامی برگزار می کنند. یکی از مکان های مذهبی شیعیان در پاراچینار است که سایت امام علی(ع) نام دارد.

  انتشارات مربوط به اهل بیت به سرعت در سراسر پاکستان گسترش یافت مخصوصا کتاب هایی درباره حقانیت اهل بیت که انسان ها را به سوی حقیقت رهنمون می کند.

  2.2 اندونزی

  اندونزی مجموعه ای از چندین جزیره است که در جنوب آسیا و بین کشورهای استرالیا و مالزی واقع شده است. پایتخت این کشور جاکارتا است و جمعیت این کشور 210 میلیون نفر است. زبان رسمی مردم اندونزی زبان اندونزیایی استاندارد است، هر چند 400 زبان مختلف در شهرهای گوناگون در اندونزی وجود دارد. اندونزی یک کشور جمهوری دموکراتیک است. اندونزی جزو کشورهایی محسوب می شود که بیشتر جمعیت مسلمان را در آسیا دارد. 89 درصد جمعیت این کشور مسلمان هستند. هشت درصد مسیحی هستند که در مناطق شمالی اندونزی ساکن می باشند. حدود دو درصد مذهب هندو دارند که اکثریت آنها در منطقه بالی زندگی می کنند و یک درصد باقیمانده بودایی هستند.

  حضور اسلام در این کشور به سال ها پیش بر می گردد. اسلام در طول قرن چهار وارد این کشور شد. به علاوه، در طی قرن ششم گسترش اسلام با کمک تاجران و معامله گران از هند به اوج خود رسید. اکثریت مسلمانان در اندونزی سنی هستند. مکتب شافعی در میان سنی ها از گسترش بیشتری در اندونزی برخوردار است. دیگر مکاتب دینی مانند حنفی، مالکی، هنبلی و شیعه و اندکی صوفی نیز در این کشور حضور دارند. مردم اندونزی به اعتقادات خود پایبندی زیادی دارند و این امر با تعدد مساجد موجود در این کشور قابل مشاهده است. در اندونزی بیش از 550  هزار مسجد وجود دارد.

  تاریخ شیعه در اندونزی از قرن چهارم شروع شده است. در میان شیعیان اندونزی نوادگان حضرت علی پسر امام جعفر الصادق(ع) هستند که در این کشور ساکنند و بسیاری از آنها با دختران شاهان این کشور ازدواج کرده اند و به همین علت جایگاه بالایی در سلطنت اندونزی دارند.

  شهر آچه که در شمال سومارتا واقع شده مرکز شیعیان اندونزی است و از همین شهر مذهب تشیع در کل اندونزی گسترش یافت. جمعیت شیعه در شهر کووال بسیار زیاد است و زمان کوتاهی بعد از استقلال اندونزی، دولت یک دانشگاه در شهر کووال بنا کرد و آن را دانشگاه شیعه کووال نامید.

  اخیرا، اندونزی شاهد جنبش شیعه قوی بوده که توسط افراد متفکر هدایت شد. امروزه جمعیت شیعه در کشور اندونزی حدود یک میلیون نفر است که در سراسر این کشور پراکنده اند. هرچند بیشتر در جاکارتا –پایتخت اندونزی– بندانوغ و سوورا بیشتر هستند. شیعیان اندونزی در اعتقادات خود راسخ هستند. بسیاری از شیعیان در اندونزی نقش سیاسی در حکومت دارند.

  فعالیت های اسلامی مردم اندونزی گسترده است و هزینه های زیادی برای گسترش آموزه های اهل البیت به زبان اندونزیایی شده است. تعدادی از مراکز اسلامی در اندونزی که متعلق به شیعیان هستند شامل موسسه الحدیث، موسسه الجواد و موسسه باقر می شوند.

  مساجد زیادی متعلق به شیعیان در اندونزی وجود دارند که تولد امامان را جشت می گیرند و نیز سالگرد عزاداری ها را برگزار می کنند. مطالب ادبی زیادی توسط تحصیل کردگان درباره شیعه نوشته شده که می توان به برادری و برابری در اسلام، پاسخ به دعاوی، حدیث ثقلین و بسیاری از کتاب های مربوط به حادثه کربلا اشاره کرد. همچنین سخنرانی هایی درباره عقاید شیعه که مردم را به سمت دین تشیع جذب می کند، ارایه شده است.

  3. آمریکای جنوبی

  3.1. برزیل

  برزیل در وسط قاره آمریکای جنوبی واقع شده است. پایتخت آن برازیلیا است و نوع حکومت آن فدرال است. جمعیت برزیل 170 میلیون نفر است. زبان رایج این کشور پرتغالی است، هرچند به زبان های فرانسوی، انگلیسی و اسپانیایی نیز در این کشور صحبت می شود. 89 درصد جمعیت برزیل مسیحی هستند که اکثریت آنها کاتولیک هستند. یازده درصد باقیمانده از سایر ادیان پیروی می کنند. دولت اعلام نموده است که برزیل درباره مذاهب یک کشور آزاد است که هر کسی می تواند هر دینی را که خواست به آن عمل کند. جمعیت مسلمان در این کشور بیش از سه میلیون نفر نیست و اکثریت مسلمانان در غرب برزیل در سائو پائولو سمن هستند. اسلام از طریق کسانی که از آفریقا به برزیل مهاجرت کردند و همچنین از طریق مهاجرانی که در طول حکومت عثمانی از آفریقا در وضعیت اسیر مسلمان به ریو ژانیرو رفتند، به برزیل آورده شد. استعمار پرتغال به تثبیت وضعیت مسلمانان در برزیل با متوقف کردن کشتار مسلمانان، کمک بزرگی کرد. یکی دیگر از عوامل مهمی که به تثبیت اسلام در برزیل کمک کرد وجود بناهای تاریخی عربی و اسلامی بود. در شهر باهیا که مهاجران زیادی از آفریقا به آنجا رفته اند، کتاب های مقدس به زبان عربی وجود دارد و همچنین کلمات عربی در خیابان های برزیل به چشم می خورد. در تاریخ مدرن برزیل (در اواخر دهه پنجاه) اسلام از طریق تجار از خارج از این کشور به برزیل آمد. مراکز اسلامی برای برگزاری بسیاری از اتفاقات اسلامی بنا شدند. اولین مسجد در سال 1950 در شهر سائوپائولو ساخته شد و امروزه در برزیل بیش از شصت مراکز اسلامی و چهل مسجد وجود دارد. از طرف دیگر، وجود شیعه به زمان امپراتوری عثمانی برمی گردد که شیعیان از حضور نظامی فرار کردند. اولین گروه شیعیان به آرژانتین و سپس به برزیل رفتند. در طول اولین نیمه این قرن یک مهاجرت دسته جمعی از لبنان به برزیل اتفاق افتاد که به افزایش دین تشیع در منطقه انجامید. جمعیت شیعه در برزیل حدود یک میلیون نفر است و حدود 40 درصد مسلمانان در این کشور را تشکیل می دهند. شیعیان در برزیل معمولا در منطقه ای با نام کوروتیبا ساکن هستند که برای خود مسجد امام علی(ع) را دارند. اما در این مسجد هر دو گروه سنی و شیعه به عبادت می پردازند. همچنین در سائوپائولو مسجد حضرت محمد(ص) و نیز یک مرکز اسلامی به نام امام خمینی وجود دارد. شیعیان در برزیل برای انتشار عقایدشان آزاد هستند، هرچند سنی ها خود را در یک جامعه مسیحی می بینند که عمل به آموزه های دینیشان تا حدی سخت است.

  شیعیان فعالیت های زیادی دارند و هدفشان دریافت بودجه بیشتر برای بنای مراکز اسلامی بیشتر و سازمان هایی است که پیام اهل بیت را در قالب موسسات تبلیغی است. شیعیان همچنین مطالبی مربوط به مکتب فکری تشیع منتشر می کنند. بسیاری از کتاب های شیعه به زبان پرتغالی ترجمه شده اند که شامل: نهج البلاغه، حقوق زنان در اسلام می شود.

  در گذشته، به شیعیان به دید خوبی نگاه نمی شد و تبلیغات علیه آنها زیاد بود اما امروزه در برزیل با شیعیان به احترام از طرف سنی ها و دیگر ادیان رفتار می شود. در طول سال هم دانشمندان سنی و هم شیعه با یکدیگر ملاقات می کنند که نشان دهنده وحدت میان مسلمانان است.

   

   

  برگرفته از سايت شفقنا  
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :
   
   
   
  ليست مقالات
   
   
   
   

  درباره ما | تماس باما  |  نقشه سایت |خبرخوان

  هرگونه کپی برداری ازسایت محفوظ می باشد فقط با ذکر منبع مانعی ندارد