مرکز مطالعات شيعه
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
Wednesday 05 August 2020 - الأربعاء 15 ذو الحجة 1441 - چهارشنبه 15 5 1399
 
 
مجموعه کتب
 
 
 
 
 
 
كتابخانه بزرگان دین
 

کتابهای حضرت امام خمینی ره

کتابهای شهید مطهری ره

کتابهای حجه السلام قرائتی

کتابهای آیت الله جوادی آملی 

کتابهای آیت الله مکارم شیرازی

 
 
 
 
 
فرقه هاي نوظهور
 
 
 
 
 
 
نمایش مطلب
 
 • ابعاد هفتگانه فعاليت امام عسكري عليه‌السلام  
 • 1395-09-17 9:0:3  
 • تعداد بازدید : 28   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • ابعاد هفتگانه فعالیت امام عسکری علیه‌السلام
  گفتم: امام بعد از شما کیست؟ حضرت به اطاق دیگر رفت و طولی نکشید که برگشت. پسری را که حدود سه سال داشت و رخسارش هم‌چون ماه شب چهارده می‌درخشید به دوش گرفته بود. فرمود: احمد بن اسحاق! اگر پیش خدا و امامان محترم نبودی، این پسرم را به تو نشان نمی‌دادم.
  امام عسکری علیه‌السلام، با وجود همه فشارها و کنترل‌ها و مراقبت‌ های بی‌ وقفه حکومت عباسی، یک سلسله فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی و علمی در جهت حفظ اسلام و مبارزه با افکار ضد اسلامی انجام می‌داد که می‌توان آن‌ها را بدین شکل بیان نمود:
  1) کوشش‌های علمی در دفاع از آیین اسلام و رد اشکال‌ها و شبهات مخالفان؛
  شیخ طوسی (ره) تعداد شاگردان حضرت را متجاوز از صد نفر ثبت کرده است (رجال، ط 1، نجف، المکتبة الحیدریة، 1381 ه. ق، ص 427 به بعد) که در میان آنان چهره‌های روشن، شخصیت‌های برجسته و مردان وارسته‌ای مانند احمد بن اسحاق اشعری قمی، ابو هاشم داود بن قاسم جعفری، عبدالله بن جعفر حمیری، ابو عمرو عثمان بن سعید عمری، علی بن جعفر و محمد بن حسن صفار به چشم می‌خورد.
  2) ایجاد شبکه ارتباطی با شیعیان مناطق مختلف از طریق تعیین نمایندگان و اعزام پیک‌ها و ارسال پیام‌ها؛
  در زمان امام عسکری علیه‌السلام، تشیّع در مناطق مختلف و شهرهای متعددی گسترش و شیعیان در نقاط فراوانی تمرکز یافته بودند. شهرها و مناطقی مانند کوفه، بغداد، نیشابور، قم، آبه (آوه)، مدائن، خراسان، یمن، ری، آذربایجان، سامراء، جرجان و بصره از پایگاه‌های شیعیان به شمار می‌رفتند. در میان این مناطق، به دلائلی، سامراء، کوفه، بغداد، قم و نیشابور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود. (حیاة الامام العسکری، شیخ محمد جواد طبسی، ص 223-226)
  3) فعالیت‌های سرّی سیاسی به رغم تمامی کنترل‌ها و مراقبت‌های حکومت عباسی؛
  الف) عثمان بن سعید عمری که از نزدیک‌ترین و صمیمی‌ترین یاران امام بود، زیر پوشش روغن‌فروشی فعالیت می‌کرد. شیعیان و پیروان حضرت عسکری علیه‌السلام اموال و وجوهی را که می‌خواستند به امام تحویل دهند، به او می‌رساندند و او آن‌ها را در ظرف‌ها و مشک‌های روغن قرار داده و به حضور امام می‌رساند. (شیخ طوسی، الغیبة، تهران، مکتبة نینوی الحدیثة، ص 214)
  ب) داود بن اسود، خدمتگزار امام که مأمور هیزم‌کشی و گرم کردن حمام خانه حضرت عسکری بود، می‌گوید: روزی امام مرا خواست و چوب مدور و بلند و کلفتی مانند پایه در به من داد و فرمود: این چوب را بگیر و نزد عثمان بن سعید ببر و به او بده. من چوب را گرفته روانه شدم. در راه به یک نفر سقا برخوردم. قاطر او راه مرا بست. سقا از من خواست حیوان را کنار بزنم. من چوب را بلند کردم و به قاطر زدم. چوب شکست و من وقتی محل شکستگی آن را نگاه کردم، چشمم به نامه‌هایی افتاد که در داخل چوب بوده است! بسرعت چوب را زیر بغل گرفته و برگشتم و سقا مرا به باد فحش و ناسزا گرفت...
  وقتی به در خانه امام رسیدم، «عیسی» خدمتگزار امام کنار در به استقبالم آمد و گفت: آقا و سرورت می‌گوید: چرا قاطر را زدی و چوب را شکستی؟ گفتم: نمی‌دانستم داخل چوب چیست؟
  امام فرمود: چرا کاری می‌کنی که مجبور به عذرخواهی شوی؟ مبادا بعد از این چنین کاری کنی، اگر شنیدی کسی به ما ناسزا (هم) می‌گوید، راه خود را بگیر و برو و با او مشاجره نکن. ما، در شهر بد و دیار بدی به سر می‌بریم، تو فقط کار خود را بکن و بدان گزارش کارهایت به ما می‌رسد. (ابن شهر آشوب، مناقب، قم، کتابفروشی مصطفوی، ج 4، ص 427)
  4) حمایت و پشتیبانی مالی از شیعیان، بویژه یاران خاص خود؛
  الف) علی بن زید علوی می‌گوید: امام عسکری علیه‌السلام مبلغی پول به من داد و فرمود: با این پول کنیزی بخر، زیرا کنیز تو مرده است. وقتی که به منزل برگشتم، دیدم کنیز مرده است! (ابن شهر آشوب، مناقب آل ابی طالب، قم، کتابفروشی مصطفوی، ج 4، ص 431)
  ب) ابوهاشم جعفری می‌گوید: از نظر مالی در مضیقه بودم. خواستم وضع خود را طی نامه‌ای به امام عسکری علیه‌السلام بنویسم، ولی خجالت کشیدم و صرفنظر کردم. وقتی که وارد منزل شدم، امام صد دینار برای من فرستاده بود و طی نامه‌ای نوشت: هر وقت احتیاج داشتی، خجالت نکش و پروا مکن و از ما بخواه که بخواست خدا به مقصود خود می‌رسی. (مسعودی، اثبات الوصیة، نجف، المطبعة الحیدریة، 1373 ه. ق، ص 242)
  5) تقویت و توجیه سیاسی رجال و عناصر مهم شیعه در برابر مشکلات؛
  محمد بن حسن بن میمون می‌گوید: نامه‌ای به امام عسکری علیه‌السلام نوشتم و از فقر و تنگدستی شکوه کردم، ولی بعداً پیش خود گفتم: مگر امام صادق علیه‌السلام نفرموده که: فقر با ما بهتر از توانگری با دیگران است و کشته شدن با ما بهتر از زنده ماندن با دشمنان ما است.
  امام در پاسخ نوشت:
  هرگاه گناهان دوستان ما زیاد شود، خداوند آن‌ها را به فقر گرفتار می‌کند و گاهی از بسیاری از گناهان آنان درمی‌گذرد. هم‌چنان که پیش خود گفته‌ای، فقر با ما بهتر از توانگری با دیگران است. ما برای کسانی که به ما پناهنده شوند، پناهگاهیم و برای کسانی که از ما هدایت بجویند، نوریم. ما نگهدار کسانی هستیم که (برای نجات از گمراهی) به ما متوسل می‌شوند. هرکس ما را دوست بدارد، در رتبه بلند (تقرب به خدا) با ماست و کسی که پیرو راه ما نباشد، به سوی آتش خواهد رفت. (ابن شهر آشوب، مناقب آل ابی طالب، قم، کتابفروشی مصطفوی، ج 4، ص 435)
  نمونه دیگر در این زمینه نامه‌ای است که امام عسکری علیه‌السلام به علی بن حسین بن بابویه قمی، یکی از فقهای بزرگ شیعه، نوشته است. امام در این نامه پس از ذکر یک سلسله توصیه‌ها و رهنمودهای لازم، چنین یادآوری می‌کند: صبر کن و منتظر فرج باش که پیامبر فرموده است: برترین اعمال امّت من انتظار فرج است.
  شیعیان ما پیوسته در غم و اندوه خواهند بود تا فرزندم (امام دوازدهم) ظاهر شود؛ همان کسی که پیامبر بشارت داده که زمین را از قسط و عدل پر خواهد ساخت، هم‌چنان‌که از ظلم و جور پر شده باشد.
  ای بزرگمرد و مورد اعتماد و فقیه من! صبر کن و شیعیان مرا به صبر فرمان بده! زمین از آن خداست و هر کسی از بندگانش را که بخواهد، وارث (حاکم) آن قرار می‌دهد. فرجام نیکو، تنها از آن پرهیزگاران است. سلام و رحمت خدا و برکات او بر تو و بر همه شیعیان باد! (ابن شهر آشوب، همان کتاب، ج 4، ص 425)
  6) استفاده گسترده از آگاهی غیبی برای جلب منکران امامت و دلگرمی شیعیان؛
  الف) محمد بن علی سمری که یکی از نزدیک‌ترین و صمیمی‌ترین یاران امام بود، می‌گوید: حضرت عسکری علیه‌السلام طی نامه‌ای به من نوشت: «فتنه‌ای برای شما پیش خواهد آمد، آماده باشید.» بعد از سه روز در میان افراد بنی‌هاشم اختلافی روی داد. به امام نوشتم: آیا این همان فتنه است؟ حضرت پاسخ داد: «این، آن نیست! مواظب باشید!» چند روز بعد «معتز» کشته شد! (بحار الانوار، ج 50، ص 298)
  ب) امام حدود بیست روز پیش از قتل «معتز» به «اسحاق بن جعفر زبیری» نوشت: در خانه خود بمان، حادثه مهمی اتفاق خواهد افتاد! وی می‌گوید پس از آن‌که «بریحه» کشته شد، به محضر امام نوشتم: حادثه‌ای که گفته بودید، رخ داد، اینک چه کار کنم؟ امام پاسخ داد: حادثه‌ای که گفتم، حادثه دیگری است! طولی نکشید «معتز» کشته شد! (همان، ص277)
  ج) محمد بن حمزه سروی می‌گوید: توسط ابوهاشم جعفری که از نزدیک‌ترین یاران حضرت عسکری علیه‌السلام بود، نامه‌ای به آن حضرت نوشتم و در خواست کردم دعائی در حق من بکند تا توانگر شوم. امام به خط خود جواب داد: مژده باد بر تو! خداوند به این زودی تو را بی‌نیاز گردانید. پسر عموی تو «یحیی بن حمزه » درگذشت و وارثی ندارد. دارایی او که صد هزار درهم است بزودی به دست تو خواهد رسید. (الفصول المهمة، ط قدیم، ص 303)
  د) ابوهاشم جعفری می‌گوید: زندانی بودم. از فشار زندان و سنگینی غل و زنجیر به حضرت شکایت کردم. امام در پاسخ نوشت: امروز نماز ظهر را در منزل خود خواهی خواند. طولی نکشید از زندان خلاص شدم و نماز را در منزل خواندم! (اعلام الوری، ط 3، دارالکتب الاسلامیة، ص 372)
  7) آماده‌سازی شیعیان برای دوران غیبت امام دوازدهم؛
  احمد بن اسحاق، یکی از یاران خاص و گرانقدر امام عسکری علیه‌السلام، می‌گوید: به حضور امام عسکری علیه‌السلام رسیدم می‌خواستم درباره امام بعد از او بپرسم، حضرت پیش از سؤال من فرمود:
  ای احمد بن اسحاق! خداوند از زمانی که آدم را آفریده تا روز رستاخیز، هرگز زمین را از «حجّت» خالی نگذاشته و نمی‌گذارد. خداوند از برکت وجود «حجّت» خود در زمین، بلا را از مردم جهان دفع می‌کند و باران می‌فرستد و برکات نهفته در دل زمین را آشکار می‌سازد.
  عرض کردم: پیشوا و امام بعد از شما کیست؟ حضرت بسرعت برخاست و به اطاق دیگر رفت و طولی نکشید که برگشت، در حالی که پسر بچه‌ای را که حدود سه سال داشت و رخسارش هم‌چون ماه شب چهارده می‌درخشید به دوش گرفته بود. فرمود: احمد بن اسحاق! اگر پیش خدا و امامان محترم نبودی، این پسرم را به تو نشان نمی‌دادم. او هم‌نام و هم‌کنیه رسول خداست، زمین را پر از عدل و داد می‌کند چنان‌که از ظلم و جور پر شده باشد. او در میان این امّت (از نظر طول غیبت) هم‌چون «خضر» و «ذوالقرنین» است. او غیبتی خواهد داشت که (در اثر طولانی بودن آن) بسیاری به شک خواهند افتاد و تنها کسانی که خداوند آنان را در اعتقاد به امامت او ثابت نگه داشته و توفیق دعا جهت تعجیل قیام و ظهور او می‌بخشد، از گمراهی نجات می‌یابند. (کمال الدین، ج 2، ص 384)
  منبع: مقاله «اوضاع سیاسی - اجتماعی عصر امام عسکری علیه‌السلام» نوشته‌ی مهدی پیشوایی

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :
   
   
   
  ليست مقالات
   
   
   
   

  درباره ما | تماس باما  |  نقشه سایت |خبرخوان

  هرگونه کپی برداری ازسایت محفوظ می باشد فقط با ذکر منبع مانعی ندارد