مرکز مطالعات شيعه
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
Sunday 27 September 2020 - الأحد 10 صفر 1442 - يکشنبه 6 7 1399
 
 
مجموعه کتب
 
 
 
 
 
 
كتابخانه بزرگان دین
 

کتابهای حضرت امام خمینی ره

کتابهای شهید مطهری ره

کتابهای حجه السلام قرائتی

کتابهای آیت الله جوادی آملی 

کتابهای آیت الله مکارم شیرازی

 
 
 
 
 
فرقه هاي نوظهور
 
 
 
 
 
 
نمایش مطلب
 
 • وحدت و همدلي در سيره امام رضا(ع)  
 • 1395-08-22 11:7:58  
 • تعداد بازدید : 37   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 •  

  سیره معصومین(علیهم السلام) در ایجاد وحدت و هم‏دلیِ مسلمین -9
  وحدت و همدلی در سیره امام رضا(ع)
  وحدت در سیره امام رضا(علیه السلام) حول محور امامت معصوم تعریف می‌‏شود. امام فرمودند: «امامت، زمام دین و مایه نظام و تشکیلات مسلمانان و صلاح دنیا و عزّت مؤمنان است. رهبری، پایه بالنده اسلام و شاخه بلند آن است.»
  10. وحدت و همدلی در سیره امام رضا(علیه السلام)
  وحدت در سیره امام رضا(علیه السلام) حول محور امامت معصوم تعریف می‌‏شود. امام فرمودند: «إِنَّ الإِمَامَةَ زمَامُ الدِّینِ وَ نِظَامُ المُسلِمیِنَ وَ صَلَاحُ الدُّنیا وَ عِزُّ المُؤمِنیِنَ، اِنَّ الإِمَامَةَ أُسُّ الإِسلَامَ النَّامِی وَ فَرعُهُ السَّامِی؛[1] امامت، زمام دین و مایه نظام و تشکیلات مسلمانان و صلاح دنیا و عزّت مؤمنان است. رهبری، پایه بالنده اسلام و شاخه بلند آن است.»

  يکي از مؤلفه‌‏هايي که در تدوين و ترسيم مسير اتحاد اسلامي از زندگي حضرت رضا(علیه السلام) مي‌‏توان استخراج کرد، موضوع پذیرش ولايتعهدي از سوي آن حضرت است. گرچه ايشان با اکراه تمام اين سمت را پذيرفتند - که آن هم بي‏‌حکمت نبوده است - اما آنچه پس از پذيرش ولايتعهدي پيش آمد، نشان از درايت و علم لدني حضرت رضا(علیه السلام) دارد که نه تنها نقشه‌‏هاي شوم مأمون را نقش برآب کرد؛ بلکه زمينه امنيت شيعيان و اتحاد مسلمانان را فراهم ساخت.
  گرچه حضور امام هشتم(علیه السلام) موجب موضع‏‌گيريِ اشتباهی برخي از شیعيان در ابتداي امر شد؛ اما اين انتخاب هوشمندانه امام(علیه السلام) و نيز شروطي که حضرت برای مأمون در امور حکومتي گذاشتند، موجب شد تا اطمينان خاطري به پیروان امام داده شود و اين خود زمينه اتحاد امت اسلام را فراهم ساخت.
  يکي از پيامدهاي ولايتعهدي امام(علیه السلام) اين بود که جامعه اسلامي دريافت چه کساني شايسته هستند و مأمون با عمل خود بر اين حقيقت اعتراف کرد. امام(علیه السلام) از مدينه تا مرو، در شهرهاي مختلف بلاد اسلام با مردم روبرو شدند و آثار مثبت این مسئله بسيار قابل ذکر و بحث است که نمونه مهم این آثار را بايد در نيشابور و هجوم مردم مشتاق برای ديدن امام(علیه السلام)، و در نماز عيد در مرو و... دید. آشنايي بسياري از متفکران و دانشمندان در مرو با امام(علیه السلام)، مناظرات حضرت و اثبات عظمت علمي ایشان و شکست و خنثي شدن توطئه‌‏هاي مأمون علیه امام(علیه السلام) را بايد از آثار مثبت سياست امام رضا(علیه السلام) برشمرد.

  تمام آنچه به عنوان آثار مثبت اين سياست‏‌ورزي امام(علیه السلام) نام برده شد، در يک اصل مهم - که تمام اهل‏بيت(علیهم السلام) آن را مورد توجه داشتند - خلاصه مي‌‏شود و آن، حفظ اتحاد جامعه اسلامي بر محور حقانيت اسلام در برابر هجمه‌‏هاي گسترده فکري و اعتقادي دشمنان و گمراهان بود.
  پی‌نوشت :

  [1]. کافی، ج 1، ص 200.
  منبع: ماهنامه اطلاع رساني، پژوهشي، آموزشي مبلغان شماره 196.
   

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :
   
   
   
  ليست مقالات
   
   
   
   

  درباره ما | تماس باما  |  نقشه سایت |خبرخوان

  هرگونه کپی برداری ازسایت محفوظ می باشد فقط با ذکر منبع مانعی ندارد