مرکز مطالعات شيعه
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
Sunday 27 September 2020 - الأحد 10 صفر 1442 - يکشنبه 6 7 1399
 
 
مجموعه کتب
 
 
 
 
 
 
كتابخانه بزرگان دین
 

کتابهای حضرت امام خمینی ره

کتابهای شهید مطهری ره

کتابهای حجه السلام قرائتی

کتابهای آیت الله جوادی آملی 

کتابهای آیت الله مکارم شیرازی

 
 
 
 
 
فرقه هاي نوظهور
 
 
 
 
 
 
نمایش مطلب
 
 • وحدت و همدلي در سيره حضرت زهرا(س)  
 • 1395-08-22 10:54:15  
 • تعداد بازدید : 18   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 •  سیره معصومین(علیهم السلام) در ایجاد وحدت و هم‏دلیِ مسلمین -3
  وحدت و همدلی در سیره حضرت زهرا(س)
  یکی از نکات مهم تاریخی که کم‏تر مورد توجه و بحث قرار گرفته، نقش حضرت زهرا(علیها السلام) در حفظ وحدت مسلمین، خصوصاً بعد از رحلت پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله)می‏‌باشد.
  3. وحدت و همدلی در سیره حضرت زهرا(علیها السلام)
  یکی از نکات مهم تاریخی که کم‏تر مورد توجه و بحث قرار گرفته، نقش حضرت زهرا(علیها السلام) در حفظ وحدت مسلمین، خصوصاً بعد از رحلت پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله)می‏‌باشد. وقتی ایشان دیدند که جامعه مسلمین بعد از پیامبر(صلی الله علیه و آله)دچار تفرقه شده و هر لحظه ممکن است اتفاقات بدتری بیفتد، دست حسنین(علیهما السلام) را گرفته، به همراه امیرالمؤمنین(علیه السلام) به در خانه مهاجرین و انصار بردند و با یادآوری حدیث غدیر، حجت را بر امت تمام کرده، از تفرقه برحذر داشتند و سفارش به جمع شدن گرداگرد شمع ولیّ خدا کردند.
  حضرت(علیها السلام) در خطبه فدکیه، درباره محوریت اهل‏بیت(علیهم السلام) در امر وحدت می‏‌فرمایند:
  1. «وَ طَاعَتَنَا نِظَامَاً لِلمِلَةِ؛ و اطاعت از ما [اهل‏بیت] باعث نظم ملت[و آیین و شریعت] است.» این جمله و جمله بعدی عطف بر «فَجَعَلَ اللهُ الاِیمَانَ...» است که در همین خطبه آمده. بنابراین، معنایش این است: خداوند اطاعت از ما اهل‏بیت را موجب نظم شریعت قرار داد؛ چراکه تمام مردم اطراف محور دین جمع می‌شوند و آن محور توسط امامی که عالم‌ترین، باتقواترین و جامع تمام کمالات است، تبیین می‎شود. اهل‏بیت(علیهم السلام) نسبت به دین از دیگران آگاه‏‌ترند و به حقایق قرآن آشناتر؛ زیرا علم آنان به مبدأ وحی متصل است و به طور طبیعی، هماهنگی امور دینی در اطاعت از آنان خواهد بود.
  2. «وَ اِمَامَتَنَا أَمَانَاً مِنَ الفُرقَةِ [للفرقة]؛ و رهبری ما را سبب ایمنی از تفرقه و پراکندگی قرار داد.» در اینجا حضرت مسئله امامت را بیان کرده‌اند و در واقع به خلیفه و مردم تذکر داده‌اند که امامت و جانشینی پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) از آن ماست و خدا آن‌ را برای جلوگیری از تفرقه مردم و جمع شدن دور یک محور قرار داده است.
  به بیان دیگر، خدای متعال امامت را قرار داده است تا امت اسلام متفرق نشوند و هرکدام به یک طرف نروند. محوری که عقل نیز آن ‌را پذیرفته است. وقتی که شخصی از هر جهت؛ از جهت علم، تقوا، تدبیر، عدالت، ارتباط با خدا و... بر دیگران رجحان داشته باشد، طبعاً همه باید به سراغ او بروند. وقتی چنین شد، بنابراین، تفرقه و پراکندگی به وجود نخواهد آمد.[1]
  پی‌نوشت :
  [1]. ر. ک: شرح خطبه حضرت زهرا(علیها السلام)، سید عزالدین حسینی زنجانی، بوستان کتاب، قم، چاپ دهم، 1387ش، ص 365.
  منبع: ماهنامه اطلاع رساني، پژوهشي، آموزشي مبلغان شماره 196.

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :
   
   
   
  ليست مقالات
   
   
   
   

  درباره ما | تماس باما  |  نقشه سایت |خبرخوان

  هرگونه کپی برداری ازسایت محفوظ می باشد فقط با ذکر منبع مانعی ندارد