مرکز مطالعات شيعه
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
Sunday 27 September 2020 - الأحد 10 صفر 1442 - يکشنبه 6 7 1399
 
 
مجموعه کتب
 
 
 
 
 
 
كتابخانه بزرگان دین
 

کتابهای حضرت امام خمینی ره

کتابهای شهید مطهری ره

کتابهای حجه السلام قرائتی

کتابهای آیت الله جوادی آملی 

کتابهای آیت الله مکارم شیرازی

 
 
 
 
 
فرقه هاي نوظهور
 
 
 
 
 
 
نمایش مطلب
 
 • وحدت و همدلي در سيره پيامبر(ص)  
 • 1395-08-22 10:51:2  
 • تعداد بازدید : 21   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 •  

  سیره معصومین(علیهم السلام) در ایجاد وحدت و هم‏دلیِ مسلمین -1
  وحدت و همدلی در سیره پیامبر(ص)
  وحدت و همدلی میان مؤمنان، از اصول و شعائر قرآنی است که اهل‌‏بیت(علیهم السلام) به آن اهتمام داشته‏‌اند. سیره رفتاری و گفتاری ائمه(علیهم السلام)یکی از منابع اربعه استنباط احکام و شریعت حقّه تشیع می‏‌باشد.
  سیره معصومین(علیهم السلام) در ایجاد وحدت و هم‏دلیِ مسلمین
  محمدرضا حدادپور جهرمی
  اشاره
  وحدت و همدلی میان مؤمنان، از اصول و شعائر قرآنی است که اهل‌‏بیت(علیهم السلام) به آن اهتمام داشته‏‌اند. سیره رفتاری و گفتاری ائمه(علیهم السلام)یکی از منابع اربعه استنباط احکام و شریعت حقّه تشیع می‏‌باشد؛ چرا که مفسران حقیقی قرآن و مروّجان واقعی دین، اهل‏‌بیت(علیهم السلام) هستند. تاریخ، مملوّ از تلاش معصومین(علیهم السلام) در زمینه ایجاد و بسط وحدت و همدلی بین مؤمنین است. نوشتار حاضر، بررسی سیره و تاریخ زندگانی اهل‏‌بیت(علیهم السلام) در این زمینه است.
  1. وحدت و همدلی در سیره پیامبر(صلی الله علیه و آله)
  پيامبر(صلی الله علیه و آله) همزمان با ورود به مدينه، با ايجاد پيمان صلح ميان اوس و خزرج، وحدت اسلامي را تحقّق بخشيد و با رشد عواطف انساني و معيارهاي ديني، وحدت جامعه آن زمان را بيمه كرد.
  طبري در روايتي ذيل آيه شريفه 103 آل عمران، مي‏‌نويسد: خداي عالم دين اسلام را آورد و به بركت این دين الفت و برادري ميان مردم برقرار كرد و تمام مردم را گرد اسلام جمع نمود و آنها را به برادري دعوت كرد که يکي از مهم‏ترين آنها دو قبیله بزرگ مدينه؛ اوس و خزرج بودند كه با آغوش باز از اسلام استقبال كردند، در حالي که 120 سال بين اين دو قبيله جنگ و غارت حاكم بود.[1]
  در نقلي ديگر آمده است: نبي مكرم اسلام(صلی الله علیه و آله) بخشي از آيات قرآن را براي آنها (قبیله اوس و خزرج) قرائت فرموده، الفت و برادري جامعه اسلامي را از منظر قرآن براي آنها تشريح و تفسير کردند. بعد از اين سخنراني، برخي شيوخ و بزرگان مدينه عرضه داشتند: يا رسول الله! آن چنان شرّ و فساد و اختلاف ميان این دو قبیله است كه در ميان هيچ قومي اين چنين نبوده؛ اما با اين سخنان زيبا كه شما براي آنان بيان كرديد و آيات قرآن، ما اميداواريم كه خداي عالم به بركت تو و دين تو و قرآن تو اين آتش اختلاف را ميان اين دو قوم خاموش كند و ميان آنها الفت برقرار نماید.[2]
  حاصل اين چند روايت اين است که بناي قبول مردم مدينه از اسلام و استقبال آنان از این آیين و قرآن، تلاش مجدانه پيامبر اکرم(صلی الله علیه و آله)و دعوت اسلام به ایجاد و بسط وحدت و نهي از هرگونه تفرقه و اختلاف بوده است.
  همچنين پيامبر(صلی الله علیه و آله)با نفي تعصّبات ملي و نژادي و با استفاده از ظرفيت موجود جامعه و نقش مؤثر و سازنده كعبه براي تحقق وحدت اسلامي، تلاش کردند با اعلام حمايت از قشر محروم و ستمديده، آنان را به مركز واحدي هدايت فرموده، به اين طريق پايه‌‏هاي وحدت امت اسلامي را تثبیت كنند و با تحمّل، مدارا و گذشت از مسائل شخصي به خاطر مصالح امت، وحدت اسلامي را تحقق بخشند. به طور مثال، ايجاد عقد اخوت ميان مهاجر و انصار را از راهبردهاي اساسي در راستاي تحقق وحدت اسلامي مطرح ساختند كه يكي از كارآمدترين راه‌كارها بود، به گونه‌‏اي كه انصار، برادران مهاجرشان را در اموال و خانه‌‏هاي خود شريك مي‏‌دانستند.
  پی‌نوشت :
  [1]. جامع البيان، طبري دار الجیل، بیروت، بی ‏تا، ج 4، ص 64.

  [2]. جامع البیان، طبري، ج 4، ص 48؛ فتح الباري، ابن حجر، دار بن حزم، بیروت، 1422 ق، ج 7، ص 172؛ المستدرك علی الصحیحین، حاكم نيشابوري، مکتبة النصر، ریاض، 1968 م، ج 3، ص 225.
  منبع: ماهنامه اطلاع رساني، پژوهشي، آموزشي مبلغان شماره 196.

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :
   
   
   
  ليست مقالات
   
   
   
   

  درباره ما | تماس باما  |  نقشه سایت |خبرخوان

  هرگونه کپی برداری ازسایت محفوظ می باشد فقط با ذکر منبع مانعی ندارد