مرکز مطالعات شيعه
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
Thursday 21 January 2021 - الخميس 08 جمادى الثانية 1442 - پنج شنبه 2 11 1399
 
 
مجموعه کتب
 
 
 
 
 
 
كتابخانه بزرگان دین
 

کتابهای حضرت امام خمینی ره

کتابهای شهید مطهری ره

کتابهای حجه السلام قرائتی

کتابهای آیت الله جوادی آملی 

کتابهای آیت الله مکارم شیرازی

 
 
 
 
 
فرقه هاي نوظهور
 
 
 
 
 
 
نمایش مطلب
 
 • درباره ما  
 • 1393-06-12 12:15:35  
 • تعداد بازدید : 327   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • اهداف وچشم انداز  مرکز مطالعات شیعه

  اهمیت رسانه های نوظهور در عصر امروزی که با انفجار اطلاعات و نیز پدیدار شدن مقولۀ دهکدۀ جهانی قرین شده است بر هیچ کس پوشیده نیست از این رو ضرورت ترویج آموزه های دینی تشیع از طریق رسانه های پویا از جمله رسانه های مجازی امری غیر قابل انکار می باشد، لیکن تحقق این امر و نیز  ارتباط مداوم و تعامل با محققان وعلاقمندان به آموزه های تشیع، مستلزم استفاده از رسانه هاي پويا و مجهز و منطبق باآخرين دستاوردها خواهد بود.

  مركز مطالعات شيعه با هدف ارائه ي خدمات علمي به جستجوگران با سطوح متفاوت معرفتي اهتمام ويژه اي به راه اندازي رسانه هاي متعدد  داشته است از این رو بنيانگذاران مرکز مطالعات شيعه با التزام نظري و عملي به اصول متعالي ولايت مطلقه ي فقيه در عصر غيبت و قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، این وبگاه راپس از بررسي ومقايسه بانمونه هاي مشابه، مقارن با سيزدهم رجب المرجب سال 1431 هجري قمري، روز ميلادبابرکت اميرالمومنين امام علي عليه السلام مورد بهره برداری قرار دادند.

  بدیهی است گسترش فعاليت هاي پژوهشي در زمينه هاي مختلف علوم اهل بيت (عليه السلام)،آرزوي ديرينه ی اين مرکزاسلامي است و دراين امر خطير ،دست ياري به سوي محققان و دانشمندان عالي مقام جهان اسلام دراز مي کنيم.

  از این رو سایت اینترنتی مرکز مطالعات شیعه،در راستای قرارگرفتن در زمره ی معتبرترين مراکز پژوهشي و تحقیقاتی اسلامي جهان وبه عنوان مرجع قابل اعتماد، مطمئن، فعال وپويا همراه با ارائه ی خدمات علمی و تحقیقاتی برای همه ی انسان هاي مشتاق وپژوهشگر با هر عقيده و مذهب در اختیار کاربران محترم قرار گرفته است لیکن ايجاد زير بناهاي لازم براي انجام پژوهش هاي بنيادين دراصول و مباني مذهب تشيع، تبليغ رفتاري مذهب شيعه از طريق اهل فن براي جوامع بشري، تبيين و معرفي اخلاق نظري و عملي پيامبر و اهل بيت عليهم السلام، تبيين و معرفي علمي و عملي مذهب شيعه از طريق كتاب و عترت درسراسر جهان ومعرفي منجي عالم بشريت  و  آماده سازي زمينه  ظهور آن حضرت از مهمترین راهبردها و برنامه های این مرکز برای ارائه ی اصول بنیادین علمی و اخلاقی به مخاطبان و پژوهشگران ،بر پایه ی ارزشهای الهی برگرفته از قران کریم، سنت پیامبر اکرم(ص) و سیره ی اهل بیت و عترت(ع) با تأکید بر وحدت امت اسلامی می¬باشد.

  لذا برای نیل به این اهداف خطیر تعامل و همكاري با مراكز علمي و تحقيقاتي  داخلي و خارجي از جمله دانشگاه های معتبر ایران و جهان در اولويت فعاليت هاي مركز مطالعات شيعه قرار گرفته است،که در راستای افزايش توانمندي و گسترش دايره ي  نفوذ مركز در بين مخاطبان صورت پذیرفته است. گفتگو ومذاكره بامراكز فوق جهت جلب همكاري و مشاركت در زمينه هاي مشترك، گردآوري كتب و مقالات  براي ارائه به  مراجعه كنندگان ، راه اندازي دفاتر نمايندگي در ديگر كشورها و بهره برداري از تجارب وامكانات مراكز مشابه از مهمترین دستاوردهاي اين تعامل و همكاري ها می باشد که با بهره گیری از مولفۀ هم  انديشي علمي و تخصصي ، می توان محققان و صاحب نظران علوم اسلامي را گردهم آوردو موجب تضارب  ديدگاه ها و نظرات را فراهم نمود. گفتگوي  رودرو ، مباحثه و مفاهمه  در محيطي آرام و علمي،  ويژگي منحصر به فرد اين هم  انديشي است . بنابراین مركز مطالعا ت شيعه در برگزاري چنین هم انديشي هایی پیش قدم خواهد شد و دست همکاری مراکز علمی و تحقیقاتی جهان را به گرمی خواهد فشرد.

  در کنار مولفۀ هم اندیشی و تعامل علمی با مراکز داخلی و خارجی می توان با تجمیع ظرفیت های همگن در عرصه های بین المللی  موجبات هم¬ افزايي فعال مراكز و موسسات مطالعاتی و تبلیغی آموزه های تشيع را فراهم نمود، گردهم¬آيي و تعامل اين مراكز مي تواندآثار و نتايج پرباري درپي داشته باشد.مركز مطالعات شيعه، همايش سالانه مراكز مشابه رادر دستور كار خود قرار داده است و در شناسايي مراکز مطالعاتي و پژوهشی مشابه و همکاري با آنهامصر مي باشد.

  لازم به ذکر است تجربه برگزاري همايش های مشترك با دانشگاهها و مراکز علمی معتبر و استقبال چشمگير محققان و صاحبنظران نشان داد كه اين همايشها مي تواند بصورت ادواري در داخل و خارج كشور برگزار شود. بدين منظور با هدف بهره برداري از ظرفيت هاي مناطق آزاد در تردد ميهمانان، ثبت  دفتر مركز در منطقه آزاد كيش در حال انجام است  تا امكان برگزاري همايش هاي تخصصي، با حضور و مشاركت علاقمندان و محققان علوم اسلامي فراهم گردد.

  مركز مطالعات شيعه به عنوان مركز علمي و تحقيقاتي در كنار ساير مراكز حوزوي و دانشگاهي به تحقيق و پژوهش مي پردازد و برنامه هايي را جهت تربيت دانشجويان دوره هاي تكميلي دردست طراحي دارد.اين امور مستلزم حمايت و پشتيباني وزارت علوم، تحقيقات و فناوري است. لذا اخذ مجوز فعاليت از اين وزارتخانه در اولويت برنامه هاي مركز قرار دارد. بديهي است درادامه راه هرجا که لازم باشد، مجوزهاي لازم از مبادي قانوني داخل و خارج از کشور دريافت خواهد شد.

  در تشریح امکانات محتوائی وبگاه مرکز مطالعات شیعه می توان گفت  از آنجا كه بخش وسيعي از مخاطبان مركز را غير فارسي زبانان خارج كشور تشكيل مي دهند، نسخه ي انگليسي اين وبگاه در اولويت قرار گرفته و در حال تجهيز محتوايي مي باشد،هم چنین تكميل كتابخانه ديجيتال ، راه اندازي نشريه تخصصي و همكاري با راديو تلويزيون هاي اسلامي، بخشي از گستره ي فعاليت هاي رسانه اي اين مرکز مي باشد، اميداست درتكميل مجموعه رسانه اي مركز، نشريه ، راديو و تلويزيون اينترنتي نيز هر چه زودتر جهت بهره برداري علاقمندان تاسيس گردد.

  گفتنی است برگزاري جلسات مستمر هيات مديره بصورت هفتگي موجب نظم و سرعت برنامه هاشده است. برگزاري حدود صدجلسه و هماهنگي وپيگيري برنامه ها باتشريك مساعي اعضاء، دستاورد قابل توجهي از كارگروهي وداوطلبانه است كه با عنايت ائمه اطهار عليهم السلام هر روز به نشاط و فعاليت آن افزوده مي گردد.

  در خاتمه باید اذ عان نمود طراحي وبگاه، بررسي اولويتهاي آينده، اخذ مجوزهاي لازم ازمراجع علمي و اجرايي ذيربط از جمله فعاليتهاي هيات مديره در حال حاضر مي باشد که با انجام این امور و حمایت های مستمر متولیان فرهنگی کشور و همت بلند بنیانگذاران مرکز مطالعات شیعه بار دیگر شاهد ترویج و تبلیغ روز افزون آموزه های تشیع در عرصه های بین المللی خواهیم بود.

   

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %11
  تعداد آراء :
  3
  امتیاز شما :
   
   
   
  ليست مقالات
   
   
   
   

  درباره ما | تماس باما  |  نقشه سایت |خبرخوان

  هرگونه کپی برداری ازسایت محفوظ می باشد فقط با ذکر منبع مانعی ندارد